Pamiątki z Czech – gdzie kupić, ile kosztują

Ponieważ bardzo często dostaję pytanie, jakie upominki można przywieźć z Czech, postanowiłem podrzucić Ci kilka pomysłów.

W Czechach bez większego trudu można kupić fajne i przystępne cenowo pamiątki, trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich poszukać. W brew pozorom najtrudniej jest kupić coś sensownego w Pradze. Nie z tego powodu, że stolica Czech mam problemy z zaopatrzeniem. Wręcz przeciwnie. W centrum Pragi znajdziesz masę sklepów z pamiątkami. Problem w tym, że w ich asortymencie jest prawie wyłącznie badziewie, które nie dość, że drogie, to jeszcze mało związane z Czechami. W większości praskich sklepów z suwenirami kupisz takie kurioza jak matrioszki, czapki uszanki ze sztucznego futra czy paczuszki o bliżej nieokreślonej zawartości z liśćmi konopi na opakowaniu. Co te przedmioty mają wspólnego z Pragą czy Czechami to ja nie mam pojęcia. Oczywiście obok tych cudaków znajdziesz też breloczki, magnesy czy zapalniczki z wizerunkiem Pragi, jednak w takich cenach, że nawet nie myśl o zakupie. Gdzie w takim razie kupować upominki? W biurach informacji turystycznej oraz muzeach.

Pamiątki z czeskiej Pragi

Jeśli szukasz drobnych i przystępnych cenowo pamiątek typu widokówki, magnesy, kubeczki i typ podobne to polecam ci dwa miejsca: Jindřišská věž (znajduje się w samym sercu Pragi, kilka kroków od głównego dworca kolejowego) oraz Petřínská rozhledna (ta słynna wieża na wzgórzu Petřín, którą będą w Pradze i tak powinieneś zobaczyć). W obu wieżach funkcjonują świetnie zaopatrzone stoiska z pamiątkami, które nie zrujnują cię finansowo. Fakt, nie kupisz tam niczego wymyślnego, ale kilka sympatycznych upominków znajdziesz z całą pewnością.
Jeśli chcesz sięgnąć nieco głębiej do kieszeni, odwiedź koniecznie Uměleckoprůmyslové muzeum. Działający przy muzeum sklep ma w swojej ofercie nie tylko suweniry dla przeciętnego turysty, ale i dizajnerskie przedmioty stworzone przez czeskich artystów. Znajdziesz tam wysokiej jakości szkło i ceramikę, drobną biżuterię czy galanterię. Prócz tego niewielkie obrazy i rzeźby. Licz się z tym, że na prezent wydasz tam minimum 300 koron, ale za to z gwarancją, że kupujesz przedmiot wysokiej jakości, zrobiony w Czechach a nie w Chinach. Praktycznie każde większe muzeum posiada sklep z pamiątkami, więc nie musisz zdawać się na tandetną masówkę.

Najbardziej odjechany suwenir w Pradze kupisz w sklepie z pamiątkami w praskim ZOO – jest to kubełek ze słoniowym nawozem. Poważnie. Praskie zoo posiada w ofercie także własny likier ziołowy o unikalnej recepturze.

Pamiątki z innych czeskich miast

W tym przypadku także sprawdzą się muzea, ale… możesz, a nawet powinieneś skierować swoje kroki do lokalnej informacji turystycznej. Informacja turystyczne w Czechach funkcjonują znakomicie a ich rola nie ogranicza się do hmm… informowania. Praktycznie w każdym punkcie znajdziesz drobne pamiątki związane z danym regionem, a bardzo często także regionalne produkty spożywcze i alkohole. W informacjach turystycznych wybór upominków jest znaczniej bardziej demokratyczny niż w muzeach i kupisz coś już za kilkanaście a nie kilkaset koron. W najniższe grupie cenowej znajdziesz drobne artykuły promujące region – różnego rodzaju breloczki do kluczy, magnesy na lodówkę, widokówki czy zakładki do książek. W większości miast znajdziesz kubki czy szklanki, wazoniki czy świeczki. Nie ma się co łudzić, jest to masówka, ale całkiem niezłej jakości, wdzięcznie wyglądająca i nie wstyd kupić coś takiego na niezobowiązujący prezent.

Ceny upominków w Czechach

  • – widokówki 5 – 30 koron
  • – magnesy 20 – 50 koron
  • – znaczki turystyczne, breloczki 20 – 50 koron
  • – kubki ceramiczne 50 – 80 koron
  • – kubki metalowe 100 – 180 koron
  • – koszulki i czapeczki 100 – 300 koron
  • – drobne przedmioty szklane 100 – 500 koron
  • – biżuteria 100 – 1000 koron
  • – lokalne przetwory 50 – 300 koron
  • – lokalne alkohole 100 – 500 koron

Pamiątki z Czech – gdzie kupić, ile kosztują

Komentarze

1 thought on “Pamiątki z Czech – gdzie kupić, ile kosztują”

Leave a Comment