Pilzno, najciekawsze zoo w Czechach

Pilzno kojarzy się głównie z browarem i trzecią co do wielkości synagogą na świecie. Jednak w tym przemysłowym mieście są także inne atrakcje, które warto odwiedzić. Jedną z nich jest ogród zoologiczny. Moim zdaniem jeden z najfajniejszych w Republice.

Może zacznę od tego, że ZOO w Pilźnie jest dość specyficzne, bo stanowi połącznie dwóch wzajemnie uzupełniających się światów: zwierząt i roślin. Fuzja ogrodu zoologicznego z ogrodem botanicznym jest pomysłem bardzo wdzięcznym i bardzo przypadła mi do gustu.

Ogród zoologiczny podzielony jest na kilka stref – m.in. afrykańską sawannę, mongolski step, europejskie lasy, daleki wschód, południowoamerykańską pampę, Patagonię, pustynie Sonora czy Afrykę w nocy. Prócz zwierząt typowych dla danego regionu obejrzeć możemy także rośliny, co potęguje wrażenia. W dodatku ogród założono na bardzo ładnym, mocno pagórkowatym terenie dzięki czemu zwiedzanie jest jeszcze ciekawsze, choć momentami bywa fizycznie męczące, ze względu na spore różnice wysokości między poszczególnymi częściami zoo. Jednak warto się trochę wysilić, bo punkt widokowy urządzony w górnej części ogrodu pozwala podziwiać panoramę miasta, które może nie jest bardzo piękne, ale z góry prezentuje się dość ciekawie. Tym, co wyróżnia zoo w Pilźnie od innych ogrodów w Republice, są bardzo starannie zaprojektowane wybiegi dla zwierząt. Szata roślinna jest bardzo bogata i niekiedy bardziej przykuwa uwagę, niż same zwierzęta.

Złego słowa nie można powiedzieć o infrastrukturze zoo. Zwiedzający mają do dyspozycji 9 doskonale utrzymanych toalet oraz 6 punktów gastronomicznych od bufetów po normalną restaurację. Ceny posiłków są rozsądne i nie trzeba wydawać fortuny, żeby coś zjeść. Dostępne są także automaty z napojami i kawą. Jednym słowem jest wszystko, co pozwoli tam miło spędzić kilka godzin. Do oglądanie jest sporo więc na wizytę w pilzneńskim zoo warto zarezerwować sobie nie mniej jak 3 godziny.

Przy zoo działa, jako dodatkowa atrakcja, park dinozaurów. Jednak tę rozrywkę sobie darowałem, ponieważ Jurassic Park przestał być dla mnie ciekawy jakieś dwie dekady temu i szkoda mi było wydawać 90 koron za możliwość pooglądania gipsowych dinozaurów. Jednak sadząc po odgłosach dobiegających zza parkanu, dzieciaki zabawę miały przednią, więc  myślę, że wybierając się całą rodziną, całkiem na poważnie rozważ także wstęp do Dino Parku.

Być może zaskoczy cię to, co napiszę, jednak w moim odczuciu ogród zoologiczny w Pilźnie jest fajniejszy od tego w Pradze. Pewnie jesteś ciekawy, czemu? Przecież praskie zoo uważane jest za jeden z dziesięciu najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie! Zoo w Pilźnie spodobało mi się bardziej z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na atmosferę. Mimo tego, że odwiedza je sporo turystów, głównie z Niemiec, atmosfera jest mocno familijna, w przeciwieństwie do zoo praskiego. W Pilźnie do zoo przychodzi się z całą rodziną miło spędzić czas, praskie zoo opanowały hordy turystów i tam, gdzie trzeba odstać kilkadziesiąt minut w kolejce do kasy, kończy się zabawa. Po drugie uważam, że połączenie zoo i ogrodu botanicznego jest strzałem w dziesiątkę, bo pozwala jeszcze lepiej poznać i zrozumieć otaczający nas świat. Wiem, brzmi to nieco banalnie, ale taka jest prawda, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci, które może choć na chwilę oderwą się od ekranu smartfona, by powąchać zioła na rabatce czy pooglądać kilkadziesiąt kaktusów. I po trzecie, wstęp do zoo w Pilźnie nie kosztuje fortuny. W szczycie sezonu normalny bilet kosztuje 150 koron, rodzinny jedynie 490. Biorąc pod uwagę ile oferuje to zoo, wysokość opłaty za wstęp nie jest wygórowana.


 

Skomentuj wpis

0 thoughts on “Pilzno, najciekawsze zoo w Czechach”

  1. Pingback: ZOO Brno – Pokochaj Czechy

  2. Pingback: Ranking czeskich ogrodów zoologicznych – Pokochaj Czechy

Leave a Comment

Udostępnij
Przypnij
Tweetnij
Udostępnij