Pociągiem Leo Express do Czech

Jak mieszkaniec Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od dawna czekałem na bezpośrednie połączenia kolejowe na trasie Kraków – Praha, obsługiwane przez czeskiego przewoźnika Leo Express. Gdy charakterystyczne czarne pociągi zaczęły się zatrzymywać na dworcu w moim mieście, postanowiłem się wybrać do Pragi i przy okazji sprawdzić jak podróżuje się z Leo Express bezpośrednio z Polski.

Flota LeoExpress to znane i cenione w całej Europie ezt Stadler Flir 3. Są bezprzedziałowe, mają duże okna i świetne wyciszenie, co znakomicie poprawia komfort podróżowania. Cały skład jest oczywiście klimatyzowany. W czasie podróży można beztrosko oddać się przyjemności korzystania z telefonów, tabletów czy laptopów, gdyż przez cały czas dostępne jest bezpłatne, bez względu na klasę podróży, szybkie Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne do ładowania sprzętu elektronicznego. Dla tych, którzy wolą bardziej klasyczny sposób spędzania czasu z przyjaciółmi, na pokładzie czekają tradycyjne gry planszowe. Co istotne, wszystkie pociągi Leo Express są niskopodłogowe i zapewniają bezproblemową podróż osobom z ograniczoną sprawnością ruchową (w tym podróżujących na wózkach inwalidzkich), a przeszkoleni stewardzi pomagają w boardingu, tak aby zajęcie miejsca odbywało się w sposób sprawny i niekrępujący. Pociągi posiadają również przestronną toaletę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Leo Express oferuje trzy klasy podróży, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Najtańsza jest klasa economy, którą można porównać do drugiej klasy u innych przewoźników. Siedzenia w układzie 2+2 oferują rozsądną ilość miejsca na nogi, podłokietniki i dobrze wyprofilowane oparcie, więc kilkugodzinna podróż nie męczy. W każdym pociągu część klasy economy ma  wydzieloną strefę do podróży z dziećmi, na które czekają darmowe owocowe smakołyki, kredki i książeczki do kolorowania. Do dyspozycji podróżnych dostępny jest także przewijak. Nie trzeba dodawać, że zabranie wózka spacerowego jest oczywiście bezpłatne.

Klasa biznes, to odpowiednik klasy pierwszej – szersze, kryte skórą fotele zamontowane w układzie 2 + 1 i dodatkowy poczęstunek podczas podróży.

Klasa Premium to coś, czego do tej pory nie zaproponował żaden inny przewoźnik kolejowy w naszej części Europy. Cichy sześciomiejscowy przedział w dużymi rozkładanymi fotelami i specjalnym menu wliczonym w cenę biletu.

W pociągu LeoExpress bez problemu również przewieziemy większy bagaż, w tym nawet rower, a w okresie zimowym narty czy snowboard. Oferta LeoExpress jest również przyjazna dla tych, którzy podróżują ze swoim psem.

Ważną częścią każdej dłuższej podróży jest dostępu do napojów i możliwość zjedzenia czegoś dobrego. Jeśli ktoś w tym celu będzie szukał osobnego wagonu barowego, to go… nie znajdzie! Oferta napojów oraz posiłków dostępna jest wprost z własnego miejsca, na które steward dostarczy wszystko to, co zamówimy. A mamy z czego zmawiać, gdyż takiej ilości pozycji w menu nie powstydziłoby się średniej wielkości bistro. W menu znajdziesz wszystko, począwszy od kanapek, przystawek i sałatek, przez dania obiadowe po desery. Co istotne, Leo Expess dba o wszystkich pasażerów, więc w karcie są także posiłki wegetariańskie i bezglutenowe. Z napojów dostępne są zarówno zimne jak i gorące, w tym przepyszna kawa. W dodatku ceny są uczciwe i nie rujnują portfela. Co istotne pociągu można bez problemu zapłacić nie tylko gotówką (euro, korony czeskie), ale również kartą płatniczą.

Dla osób, które podróżują często, LeoExpress przygotował różne bonusy w ramach programu lojalnościowego Smile Club. Działa on na bardzo prostej zasadzie – im więcej podróżujesz, tym więcej nagród otrzymujesz, dzięki czemu możesz podróżować jeszcze taniej. Uczestnictwo w Smile Club gwarantuje m.in. rabaty na bilety w zależności od przebytych kilometrów, cash back 25% za przejazdy dzieci, uczniów, studentów i seniorów. Smile Club to także możliwość bezpłatnego anulowania biletów. Prócz tego studentom posiadającym legitymację ISIC i seniorom, podróżującym na terenie Czech przysługuje 75% zniżka.

Udana podróż nie kończy się na stacji kolejowej. LeoExpress na terenie Krakowa świadczy usługę door to door, dzięki której za niewielką dopłatą możesz zamówić transport Leo Express wygodnym samochodem z domu, hotelu czy lotniska do lub ze stacji kolejowej. To bardzo wygodne rozwiązanie gdy nie chcesz lub nie możesz korzystać z komunikacji miejskiej lub zwykłych, drogich taksówek.

Oczywiście nawet najnowocześniejsze pociągi i najlepsza obsługa cieszą tylko wtedy, gdy rozkład jazdy odpowiada potrzebom podróżnych. Leo Express zadbał i o to. Godziny wyjazdu i powrotu zostały dobrane tak, żeby bez problem można było wyskoczyć do Pragi na weekend. Do uroczego Ołomuńca można się z Leo Express wybrać nawet na jeden dzień. Do końca wakacji w Krakowa prze Katowice do Pragi Leo Express jeździ codziennie. Od 1-go września pociągi z Krakowa do Pragi będę odjeżdżać w sobotę oraz poniedziałek rano, a z Pragi do Krakowa w piątek i niedzielę wieczorem.

Warto pamiętać, że Leo Express ma także w połączenie autobusowe na trasie Krakow – Katowice – Bohumin, skomunikowane z bezpośrednim pociągiem do Pragi. Obecnie wykonywane są 4 kursy dziennie, a podróż z Krakowa do

Bohumina trwa 2 godziny i 40 minut. Trasę obsługują komfortowe autokary z miejscami w klasie economy oraz biznes.

Ciesz się wakacjami i skorzystaj z fantastycznej promocji. Podczas rezerwacji biletów użyj kodu promocyjnego LEOLATO, a drugi bilet dostaniesz gratis. Spiesz się, bo promocja obowiązuje tylko do 31 sierpnia. Regulamin promocji znajdziesz tutaj.

Zobacz też: Jak kupić przez bilet na pociąg Leo Express – instrukcja krok po kroku

A jeśli brakuje ci inspiracji, mam dla ciebie doskonały tip na jednodniowy wypad do Czech.

Wspominałem już o Ołomuńcu, prawda? Złap poranne połącznie z Krakowa o 4:48, a w Ołomuńcu będziesz o 9:17. Do wieczornego pociągu powrotnego masz ponad 9 godzin.  To dużo czasu by poznać te urocze miasto. Co można robić w Ołomuńcu? Przede wszystkim spacerować po przepięknej starówce. W tym mieście, prawie wszystko to, co warte zobaczenia, znajduje się w odległości nie większej niż 30 minutowy space. Zachwyceni Ołomuńcem będą zwłaszcza miłośnicy architektury i sztuki, także sakralnej. W mieście znajdziesz też piękne parki oraz całkiem niezłe zoo.

Ołomuniec to także miasto wielu piwiarni, herbaciarni i winiarni zajmujących zazwyczaj klimatycznie piwnice zabytkowych kamienic. Na niewielkim obszarze zabytkowego centrum działa kilkadziesiąt lokali. I jest to jeden z głównych powodów, dla których warto w Ołomuńcu spędzić więcej jak jeden dzień. Więc może skusisz się na kolejny wyjazd, stewardzi Leo Express z radością powitają cię na pokładzie! Spójrz na zdjęcia, pomyśli o promocji LEOLATO, czy chcesz aby ominęła cię taka przygoda?

Komentarze