Dworzec towarowy Žižkov w Pradze

Miejsce, do którego cię dziś zaprowadzę, nie istnieje w programach wycieczek organizowanych przez biura podróży. Nie spotkasz tam tłumu turystów, nie zobaczysz zabytkowych kamieniczek. Choć pomysł może wydać się w pierwszej chwili niedorzeczny, wybierzemy się do położonej na prawym brzegu Wełtawy, robotniczej dzielnicy Žižkov, by obejrzeć nieczynny dworzec towarowy.

Dworzec Towarowy Žižkov (Nákladové nádraží Žižkov) został wybudowany w 1936 roku. Dość odległa lokalizacja pozwoliła w znacznym stopniu wyeliminować ruch towarowy przez zatłoczone centrum miasta. Dworzec działał nieprzerwanie przez 66 lat. W 2002 roku kolej zakończyła jego eksploatację, a budynek wynajęto drobnym przedsiębiorcom. W 2013 roku dworzec zyskał status Narodowego Zabytku Kultury i objęto go ochroną. Niestety na tym pomysły się skończyły, ani kolej ani miasto nie bardzo chce inwestować w rewitalizację budynku, i gdyby nie działające na terenie dworca sklepy, pewnie całkowicie popadłby w ruinę. Ku uciesze developerów, którzy z chęcią zrównaliby wszystko z ziemią, by wybudować osiedle mieszkaniowe. W sumie nic dziwnego, bo teren, choć oddalony od centrum, ma doskonałą lokalizację i jest świetnie skomunikowany, więc chętnych do zamieszkania na nowym osiedlu na Žižkovie by nie brakowało.
Od kilku lat, w części pomieszczeń dworca, prowadzona jest działalność kulturalna. Organizowane są wystawy, pokazy filmów, działa kawiarnia. Każdego roku wygląda to nieco inaczej, bo współpraca z właścicielem dworca nie układa się zbyt dobrze. W ubiegłym roku wszystko wyglądało na to, że aktywiści się poddali, jednak w połowie wakacji, na dwa tygodnie przed moim przyjazdem do Pragi, działalność kulturalną wznowiono. W tym roku, podobno, na żadne imprezy na dworcu nie ma co liczyć, ale bądźmy dobrej myśli…

Pewnie zastanawiasz się, po co pchać się na jakiś stary dworzec, skoro w Pradze jest tyle innych rzeczy do oglądania? Powód jest jeden – unikalna postindustrialna atmosfera. Wierz mi, że po całym dniu przebywania wśród tłumów rozdeptujących Pragę, wypicie piwa w miejscu spokojnym i niebanalnym, jest bardzo miłym doświadczeniem. Zwłaszcza, gdy w zasięgu wzroku nie ma ani jednej osoby z patykiem do selfie w ręku. Po za tym, budynek dworca jest rajem dla fotografów. Jeśli chcesz przywieźć z Pragi niebanalne zdjęcia, nie ma lepszego miejsca, by je zrobić.

Jak dojechać do Dworca Towarowego Žižkov? Banalnie prosto – idziesz na przystanek tramwajowy przy Praha hlavní nádraží (dworzec główny w Pradze), wsiadasz w tramwaj linii 9 (kierunek Spojovací) lub 26 (kierunek Nádraží Hostivař) i jedziesz do przystanku Nákladové nádraží Žižkov. Podróż trwa jedynie 8 minut, więc wystarczy najtańszy bilet za 24 Kč.

Komentarze

1 thought on “Dworzec towarowy Žižkov w Pradze”

  1. Dominika Rau

    Lubię takie industrialne klimaty. Przy najbliższym pobycie w Pradze na pewno się tam wybiorę 🙂 (no chyba, że czasu zabraknie.. w Pradze zawsze mam problem z czasem 🙂

Comments are closed.