Ranking czeskich ogrodów zoologicznych

W tak niewielkim kraju, jakim jest Republika Czeska działa ponad 16 ogrodów zoologicznych. Niektóre z nich mają zwiedzającym dużo do zaoferowania i nawet nie myślisz ile kosztował bilet, w innych zastanawiasz się, ile zapłaciłeś i czemu tak drogo. W jednych spędzasz kilka godzin, nie zdając sobie sprawy z upływu czasu, w drugich po godzinie umierasz z nudów.  Dlatego postanowiłem się nieco pobawić i przygotowałem ranking czeskich ogrodów zoologicznych. Bardzo subiektywny, bo zoo jest tworem, który albo się lubi, albo nie i trudno tu brać pod uwagę jakieś obiektywne kryteria.

Metodologia

W rankingu znajdziesz 11 z 16 czeskich ogrodów zoologicznych zrzeszonych w UCSZOO. Parazoo prowadzonych przez osoby prywatne nie brałem pod uwagę. Oceniałem wyłącznie te zoo, w których byłem osobiście przynajmniej dwa razy. Podczas oceny brałem pod uwagę opinię własną oraz osób dorosłych, które mi towarzyszyły. Każde zoo oceniałam wyłącznie w porównaniu do innych ogrodów działających na terenie Republiki, a nie w innych krajach. W żaden sposób nie sugerowałem się opiniami z internetu, facebooka czy TripAdvisor. Co istotne, wszystkie wizyty odbyłem na swój koszt, więc nie jest to wpis sponsorowany, a żaden z ogrodów nie jest faworyzowany, bo na przykład zapłacił za reklamę.
Zoo traktuję jako miejsce do rekreacji i spędzania wolnego czasu, a nie jako same klatki ze zwierzętami. Dlatego oceniając brałem pod uwagę nie tylko ilość zwierząt i wygląd wybiegów, ale także małą architekturę umilającą wypoczynek, ofertę gastronomiczną oraz sanitariaty. W niewielkim stopniu na ocenę wpływały łatwość dojazdu oraz ceny biletów. Jeśli chodzi o te ostatnie, interesował mnie stosunek kosztu zwiedzania do tego, co w zamian zoo oferuje.
Najwyższa ocena, jaką zoo mogło uzyskać to pięć gwiazdek, najniższa to jedna gwiazdka. Ocena jest całościowa, nie rozbijałem jej na kategorie (np. zwierzęta, gastronomia, toalety), ponieważ to by było już zbyt subiektywne i niewiele wnoszące do całości oceny.
Ranking nie jest recenzją, tylko ogólnym podsumowaniem wrażeń. Jeśli interesują cię szczegóły dotyczące poszczególnych ogrodów, znajdziesz je w osobnych wpisach.

Trochę cyferek, czyli ceny i rozmiary

Ja już wspominałem w metodologii, podczas oceny nie brałem pod uwagę samej ceny biletu, a jej stosunek do tego, co w zamian otrzymujemy. Poniższy wykres, prezentujący ceny wejściówek w sezonie, został sporządzony bardziej dla uciechy, co nie zmienia faktu, że pewne wnioski można z niego wyciągnąć. Pomoże ci także zaplanować koszty wyjazdu.

Ceny za bilet normalny w sezonie letnim 2019, w koronach czeskich. W przypadku ZOO Dvůr Králové na wykresie widoczne są dwie ceny: niższa to opłata za wstęp do zoo, wyższa to wstęp do zoo wraz z opłatą za safari. Źródło danych: strony internetowe ogrodów zoologicznych

Na kolejnych wykresach znajdziesz dane dotyczące powierzchni poszczególnych ogrodów oraz ilości gatunków zwierząt w nich mieszkających. To pomoże ci się zorientować, co dostajesz płacąc za wstęp oraz ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie wybranego zoo.

 

Źródło danych: Unie českých a slovenských zoologických zahrad z.s.
Źródło danych: Unie českých a slovenských zoologických zahrad z.s.

Ranking czeskich ZOO


⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ( 5+ )
Zoologická a botanická zahrada města Plzně

Jak dla mnie niekwestionowany lider wśród czeskich ogrodów zoologicznych. Połączenie zoo z ogrodem botanicznym. Położone na przepięknym terenie, z rewelacyjną panoramą na miasto. Ciekawie zaprojektowane i niebanalnie zaaranżowane wybiegi, wzbogacone o roślinność z danego regionu. Dużo tablic edukacyjnych z informacjami dotyczącym fauny, flory i geologii. Do tego świetna oferta gastronomiczna i solidne zaplecze sanitarne. Czego chcieć więcej?
Do zoo w Pilźnie można wygodnie dojechać tramwajem z dworca kolejowego lub centrum miasta. Przy zoo jest rozsądnej wielkości parking. Za bilety można zapłacić kartą płatniczą lub gotówką. Karty akceptowane są także w sklepie z pamiątkami oraz w większości punktów gastronomicznych na terenie zoo. Moją relację z pobytu w zoo w Pilźnie znajdziesz tutaj.
💥 TIP: Do zoo w Pilznie warto się wybrać podczas… pobytu w Pradze. Serio! Pociągi „Západní expres“ pokonują trasę Praga-Pilzno w 66 minut, do jeżdżą przez cały dzień w godzinnym takcie. Łatwiej się nie da.


⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ( 5 )
Zoo Jihlava

Ogród niewielki, ale dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Śliczne wybiegi, nowoczesne pawilony, dużo miejsc, w których można usiąść i chwilę odpocząć. Wygospodarowano nawet miejsce na amfiteatr.
Zoo w Jihlavie jest jednym z najbardziej przyjaznych dla zwiedzających, jakie widziałem. Dysponuje doskonałym zapleczem gastronomicznym i sanitarnym, którego mogły by pozazdrościć znacznie większe ogrody. Zajdziesz tam wiele udogodnień, takich jak osuszacze do okularów i obiektywów, toalety z przewijakami czy dyskretne kąciki do karmienia piersią. Moją relację z pobytu w zoo w Jihlavie znajdziesz tutaj.


⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ( 5 )
Zoo a zámek Zlín-Lešná

Przepiękne, kameralne i bardzo klimatyczne zoo położone w parku otaczającym niewielki zameczek. Nowoczesne, duże zadbane wybiegi poukrywane są wśród drzew i zieleni. Nawet przy dużej ilości zwiedzających łatwo znaleźć miejsce, w którym można się zaszyć na cały dzień. Duży plus za przepiękny japoński ogród. Zoo znajduje się nieco za miastem, na szczęście miejsc do parkowania jest więcej niż wystarczająco, więc nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej. Moją relację z pobytu w zoo w Zlinie znajdziesz tutaj.


⭐️⭐️⭐️⭐️ ( 4+ )
Zoo praha

Jeśli ktoś uważa, że praskie zoo jest najlepsze w Republice to jest w dużym błędzie. Zoo w Pradze zostało mocno w tyle. Gdybym był złośliwy to bym napisał, że jest znane głównie z tego, że jest znane i w pewnym stopniu ta ocena byłaby sprawiedliwa, ale… atutami zoo są świetne położenie oraz ładne, choć niego zaniedbane wybiegi. Dodatkową i dodatkowo płatną atrakcję stanowi wyciąg krzesełkowy łączący dolną i górną część zoo. Minusem praskiego zoo jest przestarzała infrastruktura, np. wieża widokowa była w tak złym stanie, że trzeba ją było rozebrać oraz koszmarny tłok. W piękne letnie dni, po praskim zoo chodzi się równie przyjemnie, co po Moście Karola. Dla słabo obeznanych z Pragą wyjaśniam – to nie był komplement! Zoo zdecydowanie warto odwidzieć, ale tylko i wyłącznie poza wysokim sezonem. Do tego dochodzi bardzo kiepski dojazd. W sezonie letnim autobusy linii 112 obsługującej zoo kursują od 14 – 16 razy na godzinę, a i tak są przepełnione. Moją relację z pobytu w zoo w Pradze znajdziesz tutaj.


⭐️⭐️⭐️⭐️ ( 4 )
Zoo Ostrava

Drugie co do wielkości zoo w Republice. Tłumnie odwiedzane przez mieszkańców  województwa śląskiego. Trudno się temu dziwić, bo do zoo w Ostravie z centrum Katowic można dojechać w mniej więcej 90 minut. Ostrawski ogród zoologiczny w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł liczne zmiany. Wyremontowano wybiegi, wybudowano nowe pawilony, zadbano o małą architekturę. Jest co oglądać i gdzie odpocząć. W dodatku cena wstępu nie jest wygórowana, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co dostaje się w zamian.


⭐️⭐️⭐️⭐️ ( 4 )
Zoo Olomouc

Bardzo sympatyczne zoo z koszmarnym dojazdem. W sezonie jedyną rozsądną opcją dojazdu jest autobus komunikacji miejskiej, co prawda zazwyczaj zatłoczony, ale to i tak lepsze niż tracenie czasu na wolne miejsce na jednym z niewielkich i drogich parkingów przy zoo.
Ogród położony jest na  ciekawie ukształtowanym terenie. Wybiegi zaaranżowano w interesujący sposób. Wisienką na torcie jest wieża widokowa z której doskonale widać panoramę całej okolicy. Jest na co popatrzeć. Moją relację z pobytu w zoo w Ołomuńcu znajdziesz tutaj.


⭐️⭐️⭐️⭐️ ( 4 – )
Zoo Hodonín

Zoo niewielkie ale zadbane. Wybiegi zaaranżowane w ciekawy sposób. Prawdziwym hitem jest pawilon kotowatych, połączony z wybiegiem, który można oglądać z trzech stron oraz od góry. Z resztą chlubą tego zoo są lwy i tygrysy. Razi mało atrakcyjna oferta gastronomiczna – kilka punktów serwujących te same, bardzo ograniczone menu. Królują frytki, stripsy z kurczaka i kiepskiej jakości burgery. Czyli wszystko, co można wrzucić z zamrażarki wprost do frytownicy. Na szczęście ceny są odpowiednie do jakości.


⭐️⭐️⭐️ ( 3 + )
Zoo Ústí nad Labem

Zoo biedne i lekko zaniedbane, ale nadrabia innymi atrakcjami. Tu nie znajdziesz nowoczesnych wybiegów czy super wymuskanych pawilonów. Powiem szczerze – wiele wybiegów jest nadgryzionych zębem czasu. Jednakże ten ogród ma duży potencjał i przy większych nakładach finansowych, mógłby stanowić konkurencję dla Ołomuńca czy Hodonina. Czemu wartu odwiedzić zoo w Ústí nad Labem? Z dwóch powodów. Pierwszy to pokaz karmienia misia himalajskiego. Jest to całe przedstawienie, które warto zobaczyć. Drugi to widok na miasto.


⭐️⭐️⭐️ ( 3 + )
Zoo Brno

Zoo, które zatrzymało się w poprzedniej epoce. Jest w nim trochę ciekawych zwierząt do pooglądania, jednak aranżacja wybiegów pozostawia wiele do życzenia. Podobnie, jak wiele do życzenia pozostawią oferta gastronomiczna i sanitariaty. Brneńskie zoo to miejsce, do którego można wpaść na chwilę, ale trudno spędzić w nim cały dzień. Brak kameralnych miejsc, gdzie można by przysiąść i odpocząć. Dużo asfaltu, betonu i bezkresnych pustych przestrzeni. Jak na drugie co do wielkości miasto Republiki, zoo dość słabe. Moją relację z pobytu w zoo w Brnie znajdziesz tutaj.


⭐️⭐️⭐️ ( 3 –  )
Safari Park Dvůr Králové

Safari Park ZOO w Dvůr Králové to najbardziej przereklamowane zoo w Republice. Tych „naj” jest tu więcej, bo przy okazji jest najdroższe, z najgorszym stosunkiem jakości do ceny i z najdroższym wyżywieniem. Dobry PR zawdzięcza głównie polskim biurom podróży, które zarabiają na wycieczkach do tegoż przybytku. Świetnie prosperuje dzięki zwiedzającym z pobliskiej Polski, którzy nie do końca są świadomi, że gdzie indziej jest taniej (tak, nawet w Pradze), lepiej i ciekawej. Główną atrakcją zoo jest safari, które nie jest wliczone w i tak już mocno wygórowaną cenę biletu. Przy czym warto pamiętać, że safari to dwie oddzielne trasy, tańsza i droższa. Trasę tańszą można sobie spokojnie darować. Chyba, że kręci cię jazda autobusem w korku po parku. Atrakcyjność trasy droższej zależy od pory dnia i pogody. W upalne dni zwierzaki idą spać i trudno liczyć na jakieś bliższe interakcje. Wizyta jedynie w zoo, bez safari, budzi lekki niedosyt, bo zwierząt i atrakcji jest mało, jak za kwotę, jaką należy uiścić za bilet. Ofertę gastronomiczną lepiej skryć za zasłoną milczenia, bo jakość jest odwrotnie proporcjonalna do cen. Jeśli lubisz bezrefleksyjnie szastać pieniędzmi, te miejsce jest dla ciebie. Zoo w Dvůr Králové można odwiedzić, ale nie za bardzo wiem po co, skoro w Czechach jest tyle innych znacznie fajniejszych ogrodów. Moją relację z pobytu w zoo w Dvůr Králové znajdziesz tutaj.
💥 TIP: Nie daj się nabrać na safari własnym samochodem. Zdecydowanie lepiej ogląda się zwierzęta z aut terenowych będących na wyposażeniu zoo. W dodatku ogród nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenia prywatnych pojazdów spowodowane przez zwierzęta.


⭐️⭐️ ( 2 + )
Zoo Park Vyškov

Bardziej folwark niż zoo. W dodatku folwark nieco zaniedbany. Na niewielkiej powierzchni jest niewiele do oglądania. Jest to najmniejsze i najtańsze zoo w Republice. To, co zobaczyłem wzbudziło we mnie bardzo umiarkowany entuzjazm. Powiedziałbym, że nazywanie tego miejsca ogrodem zoologicznym to lekki przerost formy nad treścią. Sytuację nieco ratuje dworek udostępniony do zwiedzania, jednak uważam, że nie po to chodzi się do zoo, by oglądać zakurzone eksponaty, niechby i ciekawe. W dodatku do ogrodu dojazd jest bardzo kiepski. Parking mały, w weekendy na wolne miejsce czeka się wieki. I jeszcze do tego drogi. Komunikacja publiczna tego miejsca nie obsługuje. Jedynym rozsądnym wyjściem jest parkowanie pod jednym z niedalekich supermarketów. Biorąc pod uwagę całokształt, trudno polubić te miejsce.


Pozostałe ogrody zoologiczne w Czechach (w planach na 2019)

Zoopark Chomutov


Zoo Děčín


Zoo Hluboká


Zoo Liberec


Zoo Chleby

Skomentuj wpis

1 thought on “Ranking czeskich ogrodów zoologicznych”

  1. Pingback: Safari Park ZOO Dvůr Králové – Pokochaj Czechy

Leave a Comment

Udostępnij
Przypnij
Tweetnij
Udostępnij