Zabytkowa oczyszczalnia ścieków w Pradze

Kontynuując spacer po industrialnych zabytkach Pragi, tym razem udamy się na Bubeneč, gdzie znajduje się dawna oczyszczalnia ścieków. Nie, to nie żart. Naprawdę odwiedzimy oczyszczalnię ścieków.

W okolicę ulicy Papírenskiej na praskim Bubenči turyści raczej się nie zapuszczają. Nie ma tu znanych zabytków, pięknych parków czy kościołów. Są za to magazyny i budynki przemysłowe o bliżej niesprecyzowanym przeznaczeniu. Pobliski opuszczony dworzec kolejowy Praha-Bubeneč tylko potęguje wrażenie, że w tej okolicy raczej nie ma czego szukać przeciętny turysta. A jednak nie. W tej typowo przemysłowej okolicy znajdziesz jeden z ciekawszych czeskich zabytków industrialnych. Dość niepozorny z zewnątrz, piętrowy budynek z dwoma kominami kryje w sobie zabytkową oczyszczalnię ścieków.

Oczyszczalnia ścieków w Pradze Bubeneč została wybudowana w latach 1901 – 1906. Autorem projektu budynku jak i instalacji wodnych był wybitny inżynier brytyjskiego pochodzenia sir William Heerlein Lindley. Warszawiakom i Łodzianom te nazwisko z pewnością obce nie jest, a przynajmniej obce być nie powinno, bo sir Lindley był naczelnym inżynierem budowy Filtrów Warszawskich oraz projektantem systemu filtrów powolnych, które są eksploatowanie do tej pory. Oraz twórcą łódzkiej sieci wodno-kanalizacyjnej. Ale wróćmy do czeskiej Pragi. Oczyszczalnia na Bubenči była pierwszym tego typu obiektem w kraju i uratowała Wełtawę przed katastrofą ekologiczną. Choć kanalizację w Pradze zaczęto budować przed rokiem 1901, to wszystkie ścieki kierowano wprost do rzeki. Choć, jak już wspominałem, budynek oczyszczalni wygląda dość niepozornie, dziennie oczyszczano w nim 120 milionów litrów wody, z której usuwano około 25 wagonów nieczystości. Ponieważ były to głównie nieczystości pochodzenia organicznego, odpady, po wysuszeniu trafiały do rolników jako nawóz. System ten funkcjonował aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy uruchomiono nową mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków na Císařkém ostrově. W 1967 roku oczyszczalnia na Bubenči oficjalnie zakończyła pracę. W roku 2010 zabytkowy zakład otrzymał status narodowej kulturowej pamiątki.

✔️ Zobacz też: Narodowe Muzeum Techniki w Pradze

Przejdźmy do konkretów – co ciekawego można zobaczyć w nieczynnej oczyszczalni ścieków? Przede wszystkim urządzenia odpowiedzialne za proces oczyszczania. W Praskiej oczyszczalni zachowała się w doskonałym stanie większość maszyn i gdyby tylko zaszła taka potrzeba, mogłyby zacząć pracę choćby i zaraz. Na potrzeby zwiedzających, elektryczne filtry mechaniczne uruchamiana są kilka razy dziennie. W zakładzie można obejrzeć też dwie całkowicie sprawne maszyny parowe firmy Breitfeld & Daněk z 1903 roku.
Równie ciekawe rzeczy znajdują się pod poziomem gruntu. Liczne kanały, korytarze, sale i osadniki tworzą prawdziwy labirynt. Labirynt klimatyczny i niezwykle dekoracyjny. Do tego stopnia, że w podziemiach oczyszczalni ścieków kręcono sceny do kilku filmów, m.in. do Mission Impossible IV Protokół duchów z Tomem Cruisem czy Les Misérables: Nędznicy z Hugh Jackmanem.

Prócz samego zwiedzenia można skorzystać z dwóch dodatkowych atrakcji. Pierwsza to przepłynięcie podziemnego kanału elektrycznym promem. Dostępne podczas każdej tury zwiedzania, za dodatkową opłatą. Na druga atrakcję trzeba się wcześniej zapisać, ponieważ wymaga wcześniejszego przygotowania ze strony pracowników obiektu. Jest to wspinaczka na jeden z 30-sto metrowych kominów górujących nad budynkiem oczyszczalni. Według życzenia można wejść i zejść po zewnętrznej stronie komina, można też w dół lub w górę użyć strony wewnętrznej. Oczywiście zabawa odbywa się w uprzęży, pod okiem doświadczonych alpinistów, stąd też konieczność wcześniejszego umówienia terminu.

Czy warto odwiedzić zabytkową oczyszczalnię ścieków? Z całą pewnością nie jest to atrakcja dla każdego. Miłośnicy klimatów industrialnych będą zachwyceni. Podobnie jak miłośnicy kina lubiący zwiedzać miejsca, w których kręcono filmy. Osoby interesujące się historią Pragi też mają szansę dowiedzieć się kilku nowych rzeczy na tematy, które z reguły są pomijane w przewodnikach turystycznych. Mnie się podobało i pieniędzy wydanych na bilety zdecydowanie nie żałuję, tak więc polecam!

ℹ️  Stará čistírna odpadních vod (aktualizacja 11.10.2017)
📍Adres: Papírenská 6, 160 00 Praha 6 – Bubeneč
🌐 Internet: WWW  Facebook Instagram Erih
🕑 Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek, od 9:00 do 17:30
sobota-niedziela, od 10:30 do 18:00
💲 Cennik:
bilet normalny 180 Kč
bilet ulgowy 90 Kč
bilet rodzinny (2+3) 450 Kč
prom – 50 Kč/os,
⚠️płatność tylko gotówką
🏧 Najbliższe bankomaty:
750 m 🏧Česká spořitelna Kaufland, Pod Paťankou 2743/1b, Praha 6
⚠️ surcharge 125 Kč
750 m 🏧MONETA Money Bank Kaufland, Pod Paťankou 2743/1b, Praha 6 ⚠️ surcharge 195 Kč
1300 m 🏧Komerční banka Jugoslávských partyzánů 677/12, Praha 6

Jak dojechać:

>> Metrem linii A do stacji Hradčanská, stamtąd autobusem linii 131 jadącym w kierunku Bořislavka do przystanku Goetheho, następnie pieszo (400 m) do ulicy Papírenska.

>> Pociągiem z Masarykovo nádraží do stacji Nádraží Podbaba, następnie pieszo (450 m) do ulicy Papírenska.

Informacje na temat cen biletów komunikacji miejskiej w Pradze znajdziesz tutaj.
W sprawdzeniu rozkładu jazdy i sprawnym poruszaniu się po Pradze pomoże ci aplikacja Lítačka.

Zabytkowa oczyszczalnia ścieków w Pradze

Komentarze

Comments are closed.