Statkiem po Vysočině – zbiornik wodny Dalešice

Zbiornik wodny Dalešice – Vodní nádrž Dalešice

Pomysł budowy zapory na rzece Jihlava narodził się w 1966 roku. Nieco ponad dekadę później ukończono budowanie zapory i elektrowni wodnej w miejscowości Kramolín. Tym samym rozpoczął się proces zalewania jednej z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych dolin południowo-zachodnich Moraw. Dzięki zaporze powstało długie na 29 sztuczne jezioro. Bardzo malownicze, wijące się pomiędzy wzgórzami. W bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wybudowano kilka kempingów, a cała okolica poprzecinana jest licznymi szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi. Biorąc pod uwagę sąsiedztwo wielu przepięknych miasteczek i doskonały dojazd, Vodní nádrž Dalešice i jego okolice są świetnym miejscem na kilkudniowy wypoczynek.

Vodní nádrž Dalešice jest idealny do uprawiania sportów wodnych. Jeśli jednak nie masz czym pływać i niekoniecznie interesuje cię rola kapitana choćby i wypożyczonej łódki, nie martw się, bo nie wszystko stracone. Możesz wziąć udział w rejsie statkiem turystycznym Horácko.

Statek Horácko wybudowany został w 1958 roku i przez wiele lat służył na jeziorach w okolicy Salzburga. Nim trafił na zbiornik wodny Dalešice pływał po Łabie w okolicach Litoměřic. Jednostka ma 22 metry długości i może pomieścić 115 pasażerów oraz 20 rowerów. Na odktrytym górnym pokładzie może przebywać 25 osób. Tam też przewożone są rowery. Dolny pokład to dwie oddzielne sale z siedzeniami i stolikami. Tam też znajdują się bufet i toaleta. Co prawda górny pokład jest niewielki ale wątpię, by ktoś wytrzymał tam całe 3 godziny w upale i słońcu. Całkiem przyjemnie płynie się na pokładzie dolnym. Okna są duże, można je otworzyć i cieszyć się świeżym powietrzem. Jest to doskonała opcja dla osób podróżujących z dziećmi – widok jest dobry, a brak ryzyka, że latorośl znajdzie się za burtą i obejrzy statek od spodu. Z resztą na pokładzie dostępne jest też duże pudło z zabawkami – to na wypadek, gdyby dziecku znudziły się widoki za oknem.

Rejs okrężny po najdłuższej trasie trwa blisko 3 godziny. Zbiornik wodny wije się między wzgórzami, przez co trasa statku jest dość kręta, a za oknem widok zmienia się na tyle często, by podróż się nie nużyła. Jedynym mankamentem jest fakt, że bufet nie serwuje nic do jedzenia. Są tylko różne napoje i drobne przekąski, niestety wyłącznie w postaci ciasteczek i batoników.

Jednak wycieczka statkiem to niejedyna rzecz, którą można robić w tej okolicy. Więc na pobyt warto zarezerwować sobie cały dzień.

Wilsonova skála

Obowiązkowym punktem programu jest odwiedzenie Wilsonowej skały, z której rozpościera się naprawdę oszałamiający widok na zbiornik wodny i dolinę. Co ważne, do punktu widokowego na szczycie skały bez problemu dostanie się nawet największym maruder. Nie trzeba się wspinać, męczyć, wystarczy kilkuminutowy spacer przez las. Za to widok jest absolutnie fantastyczny. Jednym problem polega na tym, że miejsce jest popularne i łatwo dostępne, więc na ma co liczyć na podziwianie widoków w ciszy i spokoju.

Monumentalna skała znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kampingu Wilsonka. Pierwotnie szczyt skały znajdował się blisko 100 metrów nad lusterm wody, jednak po wybudowaniu zapory Dalešice ponad połowa skały została zalana i obecnie szczyt sięga około 45 metrów.

Do punktu widokowego można dojść z miejscowości Hartvíkovice szlakiem żółtym (parking przy stadionie, kilkaset metrów od skały) lub bezpośrednio z kempingu Wilsonka. W okolicy Wilsonowej skały warto poszukać także pozostałości zamku Kokštejn – Kufštejn.

Elektrownia wodna Dalešice – Vodní elektrárna Dalešice

Po skończonym rejsie warto przespacerować się nad zaporę, która jest integralną częścią elektrowni wodnej Dalešice. Z zapory doskonale widać leżący na dnie doliny budynek elektrowni oraz na horyzoncie wieże chłodnicze pobliskiej elektrowni atomowej w Dukovanach.
Elektrownię wodną można zwiedzać. W dni wolne od pracy organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Niestety godziny zwiedzania elektrowni i godziny rejsów lekko z sobą kolidują, więc trudno obie przyjemności zaliczyć w jeden dzień.

Wieża widokowa Babylon – Rozhledna Babylon

Będą w okolicy warto odwiedzić pobliski Zelený kopec u Kramolína, na którym stoi wieża widokowa z 1831 roku. Surowa kamienna budowla bardziej przypomina zamkową basztę niż typową wieżę widokową jakich w Czechach są setki. Widoki z wieży nie są jakieś specjalnie oszałamiające, ale warto rzucić okiem na pobliską elektrownię atomową w Dukovanach oraz Alpy, które widać jedynie przy dobrej pogodzie i małym smogu. Bardzo ciekawe jest wnętrze wieży i warto poświęcić te parę koron, by je zobaczyć.

Jak dojechać nad zbiornik wodny Dalešice?

Ze Śląska w rejon Dalešic można dostać się w niecałe 4 godziny, więc możliwa jest wycieczka na weekend, a nawet na jeden dzień. Z centrum Katowic do Kramolína jest około 300 km, a trasa prowadzi prawie w całości autostradą. Na podróż trzeba przeznaczyć 3,5 godziny.
W okolice zbiornika Dalešice można dostać się także koleją. Na podróż z Bohumina przez Brno do stacji Náměšť nad Oslavou trzeba zarezerować około 4 godziny (koszt biletu to 240 – 300 koron). Odcinek z Náměšť nad Oslavou do Kramolína trzeba pokonać autobusem, zajmuje to w zależności od kursu od 15 do 29 minut (bilet kosztuje około 30 koron).

Komentarze