Ścieżka w Obłokach Dolní Morava

Skywalk vel Ścieżka w obłokach to chyba najbardziej kontrowersyjna atrakcja turystyczna w Czechach. Oddana do użytku blisko rok temu, wieża widokowa w czeskiej części masywu Śnieżnika, budzi skrajne emocje. Jedni są zachwyceni, inni narzekają na zbyt dużą ingerencję w naturę i krajobraz. Nie zmienia to faktu, że niezwykła konstrukcja cieszy się ogromną popularnością, a turystów nie odstraszają nawet dość wysokie, jak na Czechy, ceny biletów.

Lokalizacja Przy górnej stacji kolejki linowej Śnieżnik, na zboczu góry Slamník. Około 2 km na wschód od miejscowości Dolní Morava.
GPS 50.1496736N, 16.8289097E
Konstrukcja drewno + metal
Wysokość 55 m (1090 m.n.p.m.)
Widok Doskonały widok na wszystkie cztery storny. Ze Sky Walk zobaczysz Karkonosze, Góry Orlickie, Jesioniki oraz górę Klepáč, wraz z wieżą widokową stojącą po polskiej stronie.
Dostępność całorocznie, od 10 do 16
Cena biletu200/120/500 Kč normalny/ulgowy/rodzinny 2+3
Informacjewww ,

Wieżę widokową Stezka v oblacích wybudowano na zboczu góry Slamik, w bliskim sąsiedztwie górnej stacji kolejki krzesełkowej Śnieżnik. Stalowo-drewniana konstrukcja wznosi się na ponad 55m i jest dobrze widoczna z odległości kilku kilometrów. Konstrukcja nie przypomina klasycznych wież widokowych. Mnie kojarzy się bardziej z gigantycznym kokonem. I jest tak brzydka, że… aż ładna. A tak naprawdę uroda Ścieżki jest tak zmienna, jak pogoda w górach. Wszystko zależy od tego, pod jakim kątem popatrzymy na nieregularną konstrukcję i jak zostanie oświetlona. Wieża składa się ze spiralnego pomostu zawieszonego na gigantycznych wspornikach. Całość zwieńczona jest tarasem widokowym. Pomost jest szeroki i pnie się do góry pod niewielkim nachyleniem, więc atrakcja dostępna jest także dla niepełnosprawnych na wózkach oraz rodziców z małymi dziećmi.

Stezka v oblacích w liczbach
Wieża ma 58,5m wysokości.
Zbudowaną ją na wysokości 1116 m n.p.m.
Kosztowała blisko 100 mln koron.
Na wieży zamontowano długą na 101 m zjeżdżalnię.
Długość pomostu wynosi 750 metrów.
Do budowy zużyto 380 ton stali i 550 m3 modrzewiowego drewna
Na wieżę może wejść jednocześnie 4000 osób.

Ceny biletów
Wstęp na wieżę kosztuje 200 koron; wstęp na wieżę + kolejka krzesełkowa 350 koron. Ceny biletów rodzinnych (2 dorosłych + max. 3 dzieci) wynoszą odpowiednio 500 koron lub 790 koron. Zjazd zjeżdżalnią – 1 jazda 50 koron, 5 jazd 200 koron. Bilety można kupić w kasach przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej lub bezpośrednio przy wejściu na Ścieżkę. Na wieży niestety nie ma możliwości zapłacenia za zjazd zjeżdżalnią, kto się nie zdecyduje przed wejściem, ten nie pojedzie. Za bilety można zapłacić kartą.

Komentarze

2 thoughts on “Ścieżka w Obłokach Dolní Morava”

  1. Ale czad! Jak zobaczyłam pierwsze zdjęcie to myślałam, że to jakiś roller coaster, a tu taka niespodzianka.

Comments are closed.