Tanie obiady w Czechach

Jak zjeść w Czechach obiad tanio i dobrze? Czy za porządny obiad musisz dużo zapłacić? Nie, jeśli zastosujesz się do poniższych rad.

Nie ma co ukrywać, w ciągu ostatnich kilku lat ceny w czeskiej gastronomii wzrosły. Dla turystów z Polski jest to szczególnie dotkliwe, bo przy okazji umocniła się czeska korona względem złotówki. Era obiadów za grosze minęła bezpowrotnie. Co nie znaczy, że w Czechach nie można zjeść za rozsądną cenę. Można. Pod warunkiem, że przyjmie się czeskie zwyczaje jedzenia obiadu o dość wczesnej porze.


Zobacz też: Gdzie tanio zjeść w PradzeTak naprawdę, sposób na tani obiad bez uszczerbku na jakości potrawy czy wielkości porcji jest tylko jeden – polední, denní czy też obědové menu. Bez względu na nazwę, zabawa polega na tym, że mniej więcej od 11 do 14 praktycznie każda knajpa oferuje tańsze obiady. Są to z reguły 2 – 3 dania obiadowe i zupa. Spoza karty, ugotowane rano w większej ilości na zapas, by wydawanie posiłków szło szybko, a knajpa mogła zarobić obrotem, nie ceną. Zazwyczaj są to potrawy typowej kuchni czeskiej, a więc kotlety czy gulasze. Rzeczy proste i pożywne. Meníčka, jak je pieszczotliwie nazywają Czesi, są tańsze o 30-40% od średnich cen z karty. Bardzo często, za niewielką dopłatą można dobrać jakiś prosty deser albo piwo.

Gdzie szukać denní menu? Jak wspominałem wcześniej, serwuje je praktycznie każda knajpa. Najczęściej dania dnia wraz z ceną za zestaw wypisane są na tablicy przy wejściu lub na potykaczu stojącym na chodniku. Tak więc podczas zwiedzania miasta nie trzeba wchodzić i pytać. Wystarczy uważnie się rozglądać. Większe restauracje wywieszają denní menu w poniedziałki na cały tydzień, więc można sobie zaplanować posiłki z wyprzedzeniem.


Jednak najprostszym sposobem na zapoznanie się z lokalną ofertą obiadowych menu jest darmowa aplikacja Meníčka dostępna na telefony z systemami iOS i Android. Znajdziesz w niej aktualną ofertę obiadową z knajp w całej Republice.

Aplikacja Meníčka jest banalnie prosta w obsłudze. Główne menu składa z trzech opcji – pokaż knajpy w pobliżu, pokaż knajpy według miasta i pokaż moje ulubione.

Po wybraniu którejś z opcji wyświetla się lista knajp. Teraz wystarczy popatrzeć na menu i wybrać to, na co ma się ochotę.

Po tapnięciu w nazwę knajpy, wyświetla się strona z adresem. Jeśli tapniesz w przycisk Nawiguj, adres knajpy zostanie automatycznie wprowadzony do Google Maps, które poprowadzą cię do celu.

Jeśli nie lubisz aplikacji mobilnych, te same informacje znajdziesz w serwisie internetowym, dostępnym pod adresem https://www.menicka.cz

Komentarze

Leave a Comment