Ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Czech – czy warto?

Przygotowanie do wakacyjnego wyjazdu to nie bułka z masłem. Nawet jeśli wybierasz się do tak bliskiego kraju, jakim są Czechy, musisz podjąć wiele ważnych decyzji. Przejazd, noclegi plan zwiedzania – to podstawa. Lista fajnych restauracji i sklepów z pamiątkami – lepiej zawczasu ją przygotować. Karty, bo czymś trzeba za to wszystko zapłacić. I jeszcze opieka nad domowymi zwierzakami, bo choć je uwielbiasz, nawet największe uczucie potrzebuje chwili oddechu. Wszystko załatwione, można ruszać! Ale, ale… Nie zapomniałeś o czymś? Czy pamiętałeś o sobie?

Świat nie jest bezpiecznym miejscem. Bez względu na to, kim jesteś, gdzie mieszkasz i jaki tryb życia prowadzisz, każdego dnia jesteś narażony na wiele niebezpieczeństw. Podczas Twojego wyjazdu to ryzyko wzrośnie kilkukrotnie, mimo tego, że Czechy są bardzo bezpiecznym krajem. Dlatego powinieneś zadbać o sobie i wykupić ubezpieczenie podróżne.

Tak, wiem. Czechy są członkiem Unii Europejskiej, a ty jesteś dumnym posiadaczem karty EKUZ. Nie po to opłacasz składki NFZ, żeby utrzymywać firmy ubezpieczeniowe. Poza tym, Ty zawsze na siebie uważasz, nie szukasz problemów, a sporty ekstremalne znasz tylko z TV. A nawet jeśli, odpukać, coś się stanie to Czechy są na tyle blisko, że dasz radę wrócić do Polski. Niestety to tak nie działa.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że karta EKUZ daje dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej. W dodatku świadczonej na tych samych warunkach, jak dla obywateli kraju, w którym aktualnie jesteś. To więcej niż pewne, że w razie problemów będziesz musiał coś płacić. W dodatku jesteś zdany tylko na siebie, bo nikt nie pomoże ci w poszukiwaniu lekarza. A co jeśli nie będziesz w stanie wrócić do Polski o własnych siłach? EKUZ nie zapewnia refundacji za transport medyczny do Polski, a taka usługa kosztuje krocie. Co innego, gdy masz ubezpieczenie podróżne – ubezpieczyciel pomoże ci znaleźć pomoc lekarską oraz zapewni wszelkie środki byś bezpiecznie powrócił do domu.

Dobre ubezpieczenie podróżne to dużo więcej niż pomoc medyczna i zwrot kosztów leczenia za granicą. To także pomoc prawna, w razie problemów oraz usługi tłumacza. A także odszkodowanie za różne problemy wynikłe podczas podróży, jak opóźniony lot czy zniszczony lub zgubiony bagaż. Czy dalej uważasz, że jadąc do Czech nie potrzebujesz ubezpieczenia?

Zdecydowałeś się wykupić ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Czech? Wspaniale. Jednak nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie. Na rynku jest wiele firm oferujących takie produkty. Prawdopodobnie sprzedaje je nawet twój bank. Proste uniwersalne ubezpieczenia przeznaczone dla każdego. Niestety bardzo często, to co jest dla każdego z reguły jest dla nikogo. Poświęć kilka chwil i dokładnie porównaj oferty. Proces eliminacji zajmie ci nieco czasu, jednak ułatwię ci te zadanie kilkoma wskazówkami.

Ubezpieczenie turystyczne Czechy

Po pierwsze, skup się na ofertach renomowanych firm ubezpieczeniowych, które dbają o klientów i swoją reputację. Funkcjonujących na polskim rynku od lat i co najważniejsze, posiadających tu biuro obsługi klienta. Jeśli ubezpieczyciel nie zapewnia dostępu do centrum zgłaszania szkód w języku polskim lub kontakt z firmą odbywa się za pomocą chatbota, odpuść sobie takie ubezpieczenie.
Po drugie, nim zaczniesz przeglądać oferty firm ubezpieczeniowych, zastanów się na spokojnie czego potrzebujesz. Większość dobrych firm ubezpieczeniowych sprzedaje ubezpieczenia na miarę i płacisz tylko za to, co ci naprawdę potrzebne. Jeśli jedziesz własnym autem, nie potrzebujesz ubezpieczenia na wypadek opóźnionego lotu, za to może ci się przydać drogowy assistance. Jeśli wyruszasz na city break i planujesz wyłącznie shopping, nie potrzebna ci opcja sportowa. Jednak gdy jedziesz w góry, przyda się opcja refundacji kosztów ratownictwa górskiego. Nie bez znaczenia jest też możliwość zawarcia i obsługi ubezpieczenia przez internet. Przecież nie lubisz tracić czasu na dojazdy i stania w kolejkach, prawda?
Po trzecie sprawdź w jaki sposób odbywa się pokrycie kosztów leczenia z polisy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają byś na leczenie wyłożył własne pieniądze, które ci potem oddadzą na podstawie przedstawionych przez ciebie faktur. Nie jest to dobre rozwiązanie, chyba, że masz kartę kredytową z dużym limitem i wydatek rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy nie jest dla ciebie problemem. Dobre towarzystwo ubezpieczeniowe rozliczy koszty leczenia bezpośrednio z placówką medyczną bez twojego finansowego udziału. I takie ubezpieczenie powinieneś wybrać.

Znalazłeś kilka interesujących ofert, obliczyłeś składki. Znalazłeś ubezpieczenie, które Ci odpowiada, więc sięgasz po kartę, by zapłacić. Stop! Zatrzymaj się na chwilę. Czy zapoznałeś się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia? Jeśli nie, koniecznie musisz to zrobić. W OWU ubezpieczyciel określa nie tylko za co odpowiada, ale także za co nie odpowiada. Z reguły spod odpowiedzialności ubezpieczyciela wyłączone są szkody powstałe w wyniku zamachów terrorystycznych i działań wojennych. Często ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za szkody, które wyrządziłeś będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Większość standardowych pakietów nie obejmuje zdarzeń podczas uprawiania sportów ekstremalnych np. podczas skoków na bungee. Dlatego jeszcze raz pomyśl o tym, co planujesz robić na urlopie i czy zakres ubezpieczenia, które wybrałeś w pełni pokrywa się z Twoimi planami.

Masz już wykupione ubezpieczenie? To wspaniale. Nie zapłaciłeś dużo, prawda? A zyskałeś spokój i pewność, że w razie problemów nie pozostaniesz sam. Tylko pamiętaj, by zabrać ze sobą numer polisy, oraz co najważniejsze, numery kontaktowe, pod którymi uzyskasz pomoc w nagłych wypadkach.

Komentarze