Ústí nad Labem, kolej linowa Větruše

Ústí nad Labem zdecydowanie nie jest mekką turystów. Wiele razy słyszałem opnie, że miasto nie ma kompletnie nic do zaoferowania i nie warto się w nim zatrzymać nawet na chwilę. Absolutnie się z tym nie zgadzam. Te niespełna stutysięczne miasto to całkiem fajne miejsce, gdzie na jeden dzień można uciec z Pragi, by nieco odpocząć od zgiełku i tłumu turystów.

Ústí nad Labem jest jedynym czeskim miastem, które posiada centrum handlowe z koleją linową. I wcale nie mam na myśli kolejki-zabawki wożącej klientów między piętrami. W mieście działa najnowocześniejsza w Republice kolej gondolowa, która łączy centrum handlowe Forum z zameczkiem na wzgórzu Větruše.

Wzgórze Větruše jest bardzo popularnym miejsce odpoczynku i rekreacji wśród mieszkańców miasta. Na jego szczycie stoi zameczek z wieżą widokową, w którym działają hotel i restauracja. W okolicy górnej stacji kolejki zaczynają się dwie ścieżki dydaktyczne: Větruše – Vrkoč prowadząca do Vaňovskégo wodospadu oraz Větruše – Ústecké podzemí. Z tarasu widokowego położonego u podnóża zameczku można podziwiać panoramę miasta. Podobnie jak z wieży widokowej będącej częścią zameczku.

Ústí nad Labem jest miastem dość specyficznym, które trudno uznać za ładne. Ale z całą pewnością jest ciekawe. Pierwsze, co rzuca się w oczy to typowo przemysłowa zabudowa dominująca wokół centrum miasta. Ciekawie wyglądają duże osiedla mieszkaniowe położone wysoko na wzgórzach. Na mnie Ústí nad Labem wywiera dość depresyjne wrażenie. Może dlatego, że za każdym razem, gdy tam byłem lub choćby przejeżdżałem, było pochmurno lub padał deszcz.

Kolej linowa Větruše jest najmłodszą koleją tego typu w Republice. Wybudowano ją w 2010 roku, przy okazji budowy centrum handlowego, w którym znajduje się dolna stacja. Liczącą 300m trasę wagonik pokonuje 2 minuty. Różnica poziomów między stacjami wynosi jedynie 50m, ale ponieważ linia przebiega nad doliną, wrażenia z jazdy są całkiem niezłe. Kolejka obsługiwana jest przez MHD Ústí nad Labem i traktuje się ją jako część transportu miejskie, a nie jak atrakcję turystyczną. W związku z tym bilet za przejazd kosztuje zaledwie 18 koron i bez wątpienia jest to najtańsza kolejka linowa w całej Republice.
Kolej linowa Větruše jest koleją całoroczną. Od czerwca do października działa w godzinach 9-22, od listopada do marca w godzinach 9-20. Wagoniki przez cały dzień odjeżdżają co 15 minut.

Dolna stacja kolejki Przeszklone kabiny zapewniają panoramiczny widok w każdym kierunku. Widok z kabiny na wzgórze Větruše i zameczek. Górna stacja kolejki Górna stacja kolejki Poczekalnia przy górnej stacji kolejki. Ogrzewana lub klimatyzowana w zależności od pory roku. Wnętrze poczekalni przy górnej stacji Wnętrze poczekalni przy górnej stacji

Kolekcjonerzy pieczątek i nalepek kolekcję wzbogacić o:

Turistická vizitka CZ-1205.2 Stempel kolejki linowej dostępny na górnej stacji Turistická vizitka CZ-385.2 Stempel Zameczku dostępny w recepcji Turistická vizitka A-65.10 Okolicznościowy stempel kolejowy dostępny w informacji na dworcu.

Komentarze

1 thought on “Ústí nad Labem, kolej linowa Větruše”

Leave a Comment