Czeskie karty, monety i banknoty

Waluta w Czechach

W Czechach oficjalną walutą jest korona czeska [Kč, CZK]. W obiegu są monety o nominałach 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč i 50 Kč oraz banknoty 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč, 5000 Kč.

Gotówka w Czechach

Czechy nie są rajem dla miłośników płatności bezgotówkowych. Sieć akceptacji kart jest zdecydowanie gorzej rozwinięta niż w Polsce i poza Pragą bez gotówki w Czechach nie da się funkcjonować.

Najlepszym pomysłem jest zakup czeskich koron w kantorze w Polsce. Co prawda, w Czechach kantory wymiany walut (uwaga! po czesku kantor to směnárna) są praktycznie w każdym centrum handlowym, jednak im dalej od polskiej granicy*, tym mniej chętnie skupują nasze złotówki. Do tego proponowane kursy są dużo mniej atrakcyjne, niż w polskich kantorach. Jeśli twój bank nie jest totalnym zdziercą, bardziej opłaca się skorzystać z bankomatu.

Sieć bankomatów jest rozwinięta całkiem dobrze. Znajdziesz je nawet w małych miejscowościach. Większość maszyn pozwala na wybór nominałów, w których ma nastąpić wypłata. We wszystkich bankomatach skorzystasz z DCC, jednak, jak to bywa w przypadku tej usługi, proponowane kursy są gorsze niż bankowe.

W wielu miejscach akceptowane jest euro, jednak płacąc w tej walucie musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przyjmowane są wyłącznie banknoty, zazwyczaj tylko o nominałach od 5 – 100 €. Reszta z euro wydawana jest w koronach. Kursy po których przyjmowana jest płatność są z reguły mało atrakcyjne, więc płacenie w euro w Czechach się nie opłaca.

Dla turysty z Polski nieco zaskakujący może być funkcjonujący w Czechach system zaokrągleń. W teorii 1 Kč dzieli się na 100 halerzy, analogicznie jak 1 zł dzieli się na 100 groszy, jednak w 2009 roku monety o nominałach mniejszych niż 1 Kč zostały wycofane z obiegu. Mimo tego, w sklepach w dalszym ciągu funkcjonują ceny w koronach i halerzach. W przypadku płatności gotówką rachunek końcowy będzie zaokrąglony do pełnych koron, w dół lub w górę. Czyli za piwo kosztujące 20,45 Kč zapłacisz równe 20 Kč, a za piwo kosztujące 20,55 Kč zapłacisz 21 Kč. W przypadku płatności kartą twój rachunek bankowy zostanie obciążony kwotą w koronach i halerzach, bez zaokrąglenia.

Komentarze