Wielkie zmiany na kolei w Czechach

Od grudnia czeską kolej dotkną wielkie zmiany. Wygląda na to, że podróżowanie pociągiem po Czechach, zwłaszcza dla turystów, nie będzie już tak łatwe jak do tej pory.

Tak jest teraz

Obecnie zdecydowaną większość połączeń lokalnych obsługuje przewoźnik narodowy České dráhy. Bilety można kupować przez aplikację Můj vlak albo przez internet, a w wersji dla masochistów, także w kasach na dworcach i u konduktora. Jest szybko, łatwo i przyjemnie. Niestety to się skończy. 

Tak będzie

Od 15 grudnia 2019 w Ústeckem i Zlínském województwie oraz od 1 stycznia 2020 w województwie Olomouckém i i Jihomoravském, w pociągach osobowych (osobních) i pośpiesznych (spěšných) opłacanych przez władze województwa przestają obowiązywać bilety Českých drah. Zastąpią je bilety zintegrowanej komunikacji wojewódzkiej. Zmiana nie będzie dotyczyć pociągów pośpiesznych (rychlíků) i ekspresów (expresů) opłacanych przez władze państwowe. Na tym nie koniec. Bilety zintegrowanej komunikacji wojewódzkiej trzeba będzie kupić jedynie w przypadku podróży w ramach jednego województwa. Jeśli podróż rozpocznie się lub zakończy w innym województwie, trzeba będzie kupić bilet Českých drah.

Co z tego wynika dla turystów odwiedzających Czechy?

Osoby podróżujące po województwach Ústeckem, Zlínském, Olomouckém i i Jihomoravském będą musiały zapoznać się z zasadami funkcjonowania zintegrowanych systemów komunikacji, które w każdym województwie działają na nieco innych zasadach. Potrzebna będzie też umiejętność rozpoznawania typu pociągu, co momentami może być dość problematyczne. No i rzecz najbardziej istotna – nastąpi znaczne ograniczenie sieci sprzedaży biletów. Na chwilę obecną przez aplikację i internet można kupić wszystkie rodzaje biletów jedynie w województwie Jihomoravském. W województwie Olomouckém przez internet można nabyć tylko bilety długookresowe, ale od 1 stycznia sprzedaż ma być rozszerzona na pozostałe rodzaje biletów. W województwie Zlínském prowadzone są práce nad bliżej nieokreślonym systemem sprzedaży internetowej. A w województwie Ústeckem sprzedaż przez aplikację i internet nie jest planowana. Dla turystów jeżdżących do Czech sporadycznie, zmiany w sposobie dystrybucji biletów mogą być dużym utrudnieniem.

Zmiany a Jízdenka na léto

Wiele wskazuje na to, że ulubiony przez wszystkich turystów wakacyjny bilet Jízdenka na léto oferowany przez ČD mocno straci na atrakcyjności. Do teraz jedynym ograniczeniem był brak możliwości korzystania z połączeń obsługiwanych przez prywatnych przewoźników. Od wakacji 2020 dojdzie też do ograniczenia terytorialnego. Wątpliwe, by władze czterech województw zgodziły się honorować ten bilet.

Biorąc pod uwagę, że nowe zasady płacenia za przejazd lokalnym pociągami przyprawiają o ból głowy nawet samych Czechów, możliwe, że wiele osób zrezygnuje z podróży koleją na rzecz własnego samochodu. Planując podróż trzeba będzie bardzo uważać, z jakiego pociągu się korzysta, by wybrać właściwy bilet. Ewentualnie zaopatrzyć się w większą ilość gotówki i pogodzić z dopłatami za kupno biletu na pokładzie pociągu. 

Komentarze