Wieże widokowe w Czechach – Minaret v Lednici

Minaret, zwany także Turecką Wieżą, jest częścią zespołu parkowo-pałacowego Lednice-Valtice. Budowlę zaprojektował architekt Josef Hardtmuth, który uważany jest za wynalazcę ołówka.

Moja ocena ☆☆☆☆☆
Lokalizacja Park zamkowy w Lednicach, 12 km od Břeclavi.
GPS 48°48’50.920″N, 16°48’45.860″E
Konstrukcja Konstrukcja kamienna, z piaskowca.
Wysokość Taras widokowy znajduje się na wysokości 55 m; cała wieża ma wysokośc 64,8 m (175 m n.p.m.); na wieżę prowadzą 302 stopnie.
Widok Taras widokowy zapewnia dobry widok we wszystkich czterech kierunkach. Z wieży zobaczysz liczący blisko 300 km kwadaratowych zespół prakowo – pałacowy Lednice – Valtice.
Dostępność Od marca do listopada, w każdzy dzień prócz poniedziałku, w godzinach 9 – 16.
Cena biletu 40 Kč (20 ulgowy)
Informacje

Lednicki Minaret został wybudowany pod koniec 18 wieku, na zlecenie owczesnego właściciela Lednic, księcia Alojza I. Józefa Liechtenstein. Budowla od samego początku nie miała pełnić funkcji sakralnych. Był to jedynie kaprys księcia, który postanowił urozmaicić teren parku różnymi intrygującymi budolwami. W tym samym okresie na terenie parku wybudowano, niesietniejące już dzisiaj, Chiński pawilon oraz Świątynię Słońca.
Minaret jest najstarszym budynkiem na terenie parku, a także największym minaretem, który powstał poza krajami islamskimi.

 

Komentarze

7 thoughts on “Wieże widokowe w Czechach – Minaret v Lednici”

  1. Mnie w tym obiekcie najbardziej podoba się nie to, że jest wieżą widokową ale że stanowi ważny fragment całego założenia parkowego, które jest po prostu kapitalne – cały Lednicko-Valticky Areal jest wspaniały. No i zwiedzanie można połączyć z piciem dobrego wina 🙂

    1. Ja też bardzo lubię te okolice, bo można tam całkiem fajnie wypocząć. Trochę spaceru, trochę jazdy na rowerze, jak kto lubi, to i łódką popływa. Można też nic nie robić, tylko pić wino. Na upartego można tam jechać nawet w deszcz i przesiedzieć cały dzień w oranżerii z książką i winem. A przestrzeń parku ogromna, więc nie trzeba się potykać o innych ludzi, choć turystów tam nie brakuje.

  2. Bardzo w porządku – i obiekt, i okolica. Zastrzeżenie subiektywne jeno – płaskie otoczenie nie sprzyja malowniczości widoku z wież – już o rzut kamieniem, w Valticach zupełnie inaczej się rozglądasz po świecie, a z okolic wypatrujesz przedmiotowego minaretu z prawdziwą przyjemnością.

    Pozdrawiam serdecznie Czecholubów!

Leave a Comment