Wieże widokowe w Czechach – rozhledna Doubravka, Praha 14

Rozhledna Doubravka to najmłodsza atrakcja Pragi. Oddano ją do użytku w czerwcu 2018. Zbudowana bardziej ku uciesze mieszkańców okolicznych osiedli, niż turystów w założeniu ma ożywić park Čihadla i skłonić ludzi do spacerów. Dzięki oryginalnej konstrukcji i niebanalnemu wyglądowi, wieża przyciąga ciekawskich z całej Pragi.

Moja ocena ☆☆☆
Lokalizacja Park Čihadla, około 1,5 km od stacji metra Rajská zahrada.
GPS
Konstrukcja Drewno akacjowe + stal.
Wysokość Taras widokowy znajduje się na wysokości 19 m; cała wieża ma wysokość 23,5 m; na wieżę prowadzi 98 stopni.
Widok Taras widokowy zapewnia dobry widok we wszystkich czterech kierunkach. Z wieży zobaczysz głównie północno-wschodnie przedmieścia Pragi oraz część centrum.
Dostępność Dostępna przez cały rok, bez ograniczeń.
Cena biletu wstęp wolny
Informacje

Nie będę ukrywał, że widok z wieży trochę mnie rozczarował. Są zdecydowanie lepsze miejsca na podziwianie panoramy Pragi. Natomiast zachwyciła mnie sama konstrukcja. Wieża z bliska robi niesamowite wrażenie. Składa się z trzech podpór przypominających kokony, które podtrzymują taras widokowy wraz ze schodami. Konstrukcja wykonana jest prawie w całości z drewna akacji. Słowo „drewno” nie oddaje tego, co widać na miejscu. Podpory zbudowane są z akacjowych gałęzi spiętych śrubami. Z bliska kojarzy się to z gigantycznym ptasim gniazdem, z dalszej odległości przypomina kokon. Klatka schodowa oraz taras widokowy zawieszone są w powietrzu na podporach i nie dotykają ziemi, przez co całość dość mocno pracuje pod wpływem wiatru i wchodzących na wieżę ludzi. Gałęzie z których składają się podpory, sprawiają wrażenie chaotycznej plątaniny, choć w rzeczywistości konstrukcja została bardzo starannie zaprojektowana. Informację o etapach projektowania i budowy można znaleźć na tablicach informacyjnych w okolicy wieży.

Rozhledna Doubravka jest atrakcją raczej dla pasjonatów niż przeciętnego turysty. Jeśli akurat znajdziesz się w pobliżu to powinieneś ją zobaczyć. Jeśli twój program zwiedzania Pragi jest dość napięty to nie warto poświęcać czasu na podróż na peryferie Pragi. Zwłaszcza, że w pobliżu innych atrakcji turystycznych brak.


Paradoksalnie odwiedzenie wieży widokowej Doubravka może być całkiem interesujące dla miłośników… komunikacji miejskiej. Pobliska metra Rajská zahrada jest dość nietypowa i jedyna w swoim rodzaju, biorąc pod uwagę sieć praskiego metra. Zbudowano ją na dość wąskim pasie gruntu, przez co perony znajdują się jeden nad drugim. W dodatku nie pod ziemią, a nad ziemią. A w kierunku końcowej stacji Černý Most pociągi jadą na powierzchni w tubie. Na górze tuby znajduje się chodnik dla pieszych. W podobnej tubie, jednak bez chodnika na górze, pociągi metra jadą jeszcze tylko między stacjami Lužiny i Hůrka znajdującymi się na tej samej linii metra B, tylko na jej przeciwnym krańcu.

Centrum handlowe Černý Most, przy końcowej stacji metra Černý Most.

Komentarze

6 thoughts on “Wieże widokowe w Czechach – rozhledna Doubravka, Praha 14”

Leave a Comment