Wieże widokowe w Czechach – Rozhledna Klucanina u Tišnova

Tišnov to niewielkie miasteczko-sypiaplnia położone 25 km od Brna. Prócz kilku ładnych kamieniczek nie znajdziesz tam nic ciekawego. Jedyną naprawdę intrygującą budowlą jest górująca nad miastem wieża widokowa.

Moja ocena ☆☆☆☆☆
Lokalizacja Wzgórze Klucanina, około 2,5 km od centrum miasta Tišnov.
GPS 49°20’48.052″N, 16°26’25.777″E
Konstrukcja Cegły, drewno i stal.
Wysokość Taras widokowy znajduje się na wysokości 24,6 m; cała wieża ma wysokość 29 m (431 m n.p.m.); na wieżę prowadzą 133 stopnie.
Widok Taras widokowy zapewnia dobry widok we wszystkich czterech kierunkach. Z wieży zobaczysz Tišnov oraz pobliskie wzgórza: Květnice, Babí lom i Bukovec.
Dostępność Dostępna przez cały rok, bez ograniczeń.
Cena biletu wstęp wolny
Informacje

Wieża widokowa na wzgórzu Klucanina została wybudowana w 2003, na miejscu historycznej konstrukcji wybudowanej w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Z centrum Tišnova łączy ją wygodna, choć momentami nieco monotonna trasa spacerowa. Górujące nam miastem wzgórze jest jedną z ulubionych, przez mieszkańców miasta, tras spacerowych. W pogodne dni, na szlaku można spotkać matki z dziećmi (trasa jest dobrze utrzymana i niezbyt stroma, więc można wjechać nawet wózkiem dziecinnym), biegaczy czy seniorów. Widok z wieży jest przeciętny, i znacznie ciekawsza jest sama budowla. Nic więc dziwnego, że jest to atrakcja głównie dla miejscowych, mimo, że Tišnov jest świetnie skomunikowany z Brnem, a podróż pociągiem zajmuje około pół godziny.

Droga na wieżę prowadzi z centrum miasta, przez ładną dzielnicę willową. Całkowicie omija blokowskia, których w Tišnovie jest całkiem sporo.

Odcinek trasy prowadzący przez wzgórze jest dość monotonny. Wysokie drzewa skutecznie ogranicają widok na miasto i okolicę. Jedyną rozrywką jest kilka tablic edukacyjnych.

Wieża Klucanina to masywna i solidna ceglana konstrukcja. Na szczyt prowadzą szerokie i wygodne schody. Z wejściem na górę poradzą sobie dzieci jak i osoby starsze. Ze względu na dość specyficzną konstrukcję, w wieży jest ciąg niczym w komnie i mocno wieje.

Widok z wieży jest bardzo dobry na wszystkie cztery strony, jednak okolica, choć ładna, niczym specjalnym się nie wyróżnia.

Komentarze

Leave a Comment