Ścieżka w koronach drzew Lipno

Stezka korunami stromů w Lipnie to pierwsza, tak duża wieża widokowa, wybudowana na terenie Republiki Czeskiej. Jest częścią obszaru turystycznego Active Park Lipno i co roku odwiedza ją ponad 400 tys. turystów.

Moja ocena☆☆☆
LokalizacjaWzgórze Kramolín koło Lipna nad Vltavou, około 30 km od Českého Krumlova.
GPSN 48°39.190 , E 14°13.850
KonstrukcjaDrewno i stal.
WysokośćWieża ma wysokość 40 m (901 m n.p.m.); na szczyt prowadzi długa na 303 metry kładka oraz chody o 19 stopniach.
WidokTaras widokowy zapewnia dobry widok we wszystkich czterech kierunkach. Z wieży zobaczysz Lipno, Szumawę, Novohradskie Góry oraz Alpy.
DostępnośćDostępna przez cały rok, za wyjątkiem pojedynczych dni. Godziny otwarcia na sezon 2017 dostępne tutaj.
Cena biletu210/180/550 Kč  normalny/ulgowy/rodzinny 2+2 [można płacić kartą]
Informacje WWW

Stezka korunami stromů wybudowana została na wzgórzu Kramolín w Lipnie nad Vltavou w 2012 roku, jako jedna z atrakcji całorocznego obszaru turytycznego. Można do niej dotrzeć pieszo lub wjechać wyciągiem. Licząc na atrakcje w postaci ładnych wiodków wybraliśmy wyciąg, który, przyznam szczerze, nieco mnie rozczarował. Prędkość wyciągu sama w sobie jest dość niska (2,6 m/s) i miałem wrażenie, że szybciej bym wszedł na wzgórze. Dodatkowo krzesełka parę razy zatrzymywały się w czasie jazdy, bo ładowano rowery. Kolejka krzesełkowa w Lipnie jest starszego typu, bez odcinka spowalniającego na stacjach i przewóz rowerów czy wózków wymaga każdorazowego zatrzymania wyciągu. Dodatkowo trasa wyciągu prowadzi leśną przecinką, więc widoki są mocno ograniczone. Jedyną rozrywką było obserwowanie zmagań rowerzystów szalejących po trasach bikeparku. Bilety na Ścieżkę można kupić w kasie wyciągu (tylko poza sezonem zimowym) lub w kasach przy wejściu do obiektu. Kupiliśmy je na dole razem z biletami na wyciąg, co było świetnym pomysłem, bo do dolnych kas kolejki nie było, a przed górnymi czekało się koło 15 minut.

Atrakcja składa się z dwóch części – wznoszącej się na wysokość 24 metrów ścieżki o oraz znajdującej się na jej końcu wieży. Ścieżka ma długość 372 metrów i znajdują sią na niej „adrenalinowe przystanki” czyli miejsca, w których trzeba przejść po wąskiej na kilkanaście centymetrów desce lub po grubej linie. Właściwa wieża widokowa najzdująca się na końcu ścieżki ma w sumie 40 metrów wysokości – na szczyt prowadzi kładka o długości 303 metrów oraz schody.

Zobacz też: Stezka v oblacích Dolní Morava

Przy wejściu na wieżę znajduje się wejście do najdłuższego w Czeczechach suchego toboganu. Rurą o długości 52 metrów można zjechać na sam dół. Niestety jazdy wykupuje się przed wejściem na wieżę, na górze takiej możliwości brak. Zupełnie o tym nie pomyślałem i rozrywka mnie ominęła. Jednak biorąc pod uwagę, że toboganem mogą zjeżdżać dzieci od lat 6, nie spodziewałbym się jakiegoś dużego skoku adrenaliny.

Jak wypada Stezka korunami stromů na tle dwóch innych wielkich czeskich wież widokowych Stezka v oblacích i Stezka korunami stromů Krkonoše? Pomijając nieco nudną regularną konstrukcję – ciekawiej chodzi się po Stezka v oblacích – widoki są całkiem niezłe, bo rożnorodne. W oddali mamy góry, w dole jezioro, na którym w pogodne dni sporo się dzieje, więc jest co obserować. W sumie wszystkie trzy wielkie wieże są porównywalne i warto odwiedzić je wszytkie.
Stezka korunami stromů dostępna jest zarówno dla wózków dziecięcych, jak i inwalidzkich. Jednak nie wolno wchodzić na nią z psami. Dla czworonogów przwidziano psiarnię, gdzie w zamykanych boksach można bezpiecznie postawić swojego pupila.

Nie da się ukryć, że Lipno leży tam gdzie motoraki zawracają, czyli blisko końca świata, i raczej nie jest to podróż z Polski na jeden dzień, nawet samochodem. Nie mniej, planując pobyt w Pradze, warto dodać jeden dzień ekstra na wyjazd do Lipna, zwłaszcza, że wieża nie jest jedyną atrakcją tej okolicy. Jak zorganizować taki wyjazd i co jeszcze można zobaczyć w Lipnie, dowiesz się z kolejnego wpisu.

Komentarze

6 thoughts on “Ścieżka w koronach drzew Lipno”

      1. To tylko oznacza, że w tych obiektach też są „niezłe” ceny 😛 Za taką kasę to można ciekawe muzea zwiedzić…

  1. myslowniejszelife

    Podobną wieżę w Polsce chce postawić Zielona Góra. A prawie identyczna jest w Niemczech na wyspie Ruegen. Pozdrawiam

Comments are closed.