Wieże widokowe w Czechach – Výhon, Akátová Věž

Morawy Południowe znane są z wina i pięknych krajobrazów. Lekko pofalowane pola oraz liczne, choć niewysokie wzgórza, sprawiają, że warto wybrać się tam na pieszą wycieczkę, na łono natury. Jedną z ładniejszych wież widokowych w okolicach Brna, jest Akacjowa Wieża na wzgórzu Výhon.

Moja ocena ☆☆☆☆
Lokalizacja Wzgórze Výhon oddalone około 1 kmna wschód od miejscowości Židlochovice; około 15 km na południe od Brna. Dojazd autostradą D2 (zjazd 11, na Židlochovice), następnie zielonym szlakiem spod informacji turystycznej w budynku urzędu miasta) lub pociągiem osobowym ze stacji Brno hl.n. do stacji Hrušovany u Brna (17 km, około 20 minut) i dalej zielonym szlakiem.
GPS 49°2’30.634″N, 16°38’20.505″E
Konstrukcja Konstrukcja z drewna akacjowego ze stalowym szkieletem, posadowiona na betonowym fundamencie. Na szczyt prowadzą spiralne schody. Wieżę oddano do użytku w 2009.
Wysokość 17,7 m (369,5 m n.p.m.); na najwyższy poziom wieży prowadzi 76 stopni.
Widok Miasto Židlochovice, miejscowości na południe od Brna np. Modřice, Tuřany, Opatovice. Przy dobrej pogodzie Brno, Drahanská wyżyna, Žďánické wzgórza, Babí kamieniołom z wieżą widokową, oraz część Austrii (wzgórze Höllenstein, park narodowy Leiser Berge)
Dostępność Cały rok
Cena biletu wstęp wolny
Informacje  www
Przejście całej okrężnej trasy, sugerowanej w materiałach z informacji turystycznej, zajmuje około godziny. Droga jest łatwa, a wśród pól i zagajników idzie się bardzo przyjemnie. Židlochovické popraviště – w czasach średniowiecza, przez ponad 300 lat, dokonywano w tym miejscu egzekucji poprzez powieszenie lub ścięcie toporem. Niestety ani szubienica, ani oryginalny pieniek nie przetrwały do naszych czasów. Ot, taki miły akcent na początek lub koniec wycieczki. Rozstajne drogi i figura św. Jana. Doskonała ilustracja do „Starzyzny” czy „Słonecznej Doliny” Stefana Dardy. Robertova studánka – zabytkowa studzienka z XiX w. w przeszłości służąca jako ujęcie wody pitnej dla miejscowości Židlochovice. Židlochovice Stara cukrownia w Židlochovicach, przerobiona na biura i centrum handlowe. Židlochovice Židlochovice

 

Komentarze

Leave a Comment