Zwiedzanie elektrowni wodnej Dlouhé Stráně

Elektrownia wodna Dlouhé Stráně zaliczana jest do jednego z siedmiu dziwów Czeskiej republiki. Wybudowany w pasmie górskim Wysokiego Jesionika zakład energetyczny przyciąga turystów malowniczo położonymi zbiornikami wodnymi. Zwłaszcza zbiornik górny, wzniesiony na szczycie góry Dlouhé Stráně, jest celem licznych wycieczek. Nie ma się co dziwić, bo olbrzymia tafla wody na wysokości 1350 m.n.p.m wygląda zjawiskowo. Zapraszam na wycieczkę po jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Czechach.

Wycieczka po elektrowni wodnej Dlouhé Stráně w podstawowym wariancie składa się z trzech części:
– wizyty w centrum informacyjnym elektrowni, podczas której pracownik zakładu objaśnia działanie elektrowni oraz wyświetlany jest film informacyjny na temat konstrukcji, budowy i eksploatacji zakładu
– wizyty w komorze w której umieszczone są generatory
– przejazdu do dolnego zbiornika
W cenie biletu jest przejazd autokarem spod kas wyciągu w Koutach na Desnou do elektrowni oraz powrót. Chętni mogą zakończyć wycieczkę przy dolnym zbiorniku i udać się w góry.

Elektrownię wodną Dlouhé Stráně budowano z przerwami w latach 1978 – 1996. Siłownia składa się z dwóch zbiorników wodnych oraz komory, w której zainstalowano pompy i generatory. Elektrownia wyposażona jest w największą w Europie turbinę rewersyjną o mocy 325 MW; jest elektrownią o największym spadku wody w całej Republice (510,7 m), a także o najwyższej mocy (2 x 325 MW). Pełną wydajność osiąga w ciągu dwóch minut, dzięki czemu pełni ważną funkcję dynamiczną w czeskim systemie energetycznym.

Dolny zbiornik elektrowni zbudowany został na rzece DivokáDesna. Wodę spiętrza zapora o wysokości 56 m, a całkowita pojemność zbiornika wynosi 3,4 miliona metrów sześciennych. Z górnym zbiornikiem, dolny połączony jest tunelami opadowymi o długości 354 i 390 metrów. Dodatkowo obie części elektrowni łączy tunel techniczny wyposażony w windę.

Pompy i generatory umieszczone są w jamie wydrążonej we wnętrzu góry. Urządzenia zajmują komorę o wymiarach 87,5 x 25,5 x 50 metrów, do której prowadzi długi tunel.

Górny zbiornik położony jest na górze Dlouhé Stráně na wysokości 1350 m.n.p.m. i ma pojemność 2,72 miliona metrów sześciennych. Jest ogólniedostępny i można dotrzeć do niego busem, asfaltową drogą albo idąc pieszym szlakiem, który prowadzi przez las od górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Polecam ten ostatni sposób, bo trasa jest łatwa, krótka (ok. 2 km) i zdecydowanie ciekawsza niż marsz po asfalcie (4,5 km). Górny zbiornik elektrowni robi potężne wrażenie. Wygląda to trochę tak, jakby ktoś ściął czubek góry i zrobił w niej wielki basen. Miejsce jest bardzo fotogeniczne, podobnie jak panorama okolicy. Wisienką na torcie jest widoczna w oddali wieża telewizyjna Praděd, do której łatwo się dostać niebieskim szlakiem, prowadzącym koło dolnego zbiornika.

Informacje praktyczne (aktualizacja 01.08.2018)
Wycieczki do elektrowni możliwe się wyłącznie w formie zorganizowanej.
Bilety kupuje się przez system internetowy.
Koszty wycieczki po elektrowni wodnej Dlouhé Stráně:
– wersja podstawowa (tylko zbiornik dolny) 150 Kč bilet normalny;. bilet ulgowy 115 Kč.
– wersja rozszerzona (zbiornik dolny i górny) 205 Kč bilet normalny;. bilet ulgowy 170 Kč.

Zwiedzanie elektrowni wodnej Dlouhé Stráně

Komentarze

4 thoughts on “Zwiedzanie elektrowni wodnej Dlouhé Stráně”

Leave a Comment