Z biurem podróży do Czech – czy warto?

Zastanawiałeś się kiedyś na wykupieniem wycieczki do Czech w biurze podróży? Wybór imprez jest ogromy, bo zdecydowana większość touroperatorów ma w swojej ofercie ten kierunek. Ale czy wyjazd zorganizowany do tak bliskiego i przyjaznego kraju ma sens?

Wycieczkę do Czech kupisz w każdym biurze podróży. Wybór ofert powala, przynajmniej pozornie. Niestety ilość nie przechodzi w jakość i wiele wycieczek jest do siebie bliźniaczo podobnych. Różni je przede wszystkim cena. Jednak w gąszczu ofert można trafić na imprezy ciekawe, gwarantujące miłe wspomnienia. Jak wybrać wycieczkę, która warta jest swojej ceny? Pomogę ci w wyborze.

Czy warto jechać z biurem podróży do Pragi?

Od razu uprzedzam, że odpowiedź nie będzie jednoznaczna, bo w życiu nic nie jest czarne albo białe. Jeśli nie bawi cię przekopywanie internetu w poszukiwaniu hoteli, restauracji, tras zwiedzania to biuro podróży będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli cenisz wygodę, a relaksem ma być wyjazd sam w sobie to wycieczka zorganizowana spełni twoje oczekiwania. Jeśli nie masz ciśnienia na odkrywanie i chcesz zobaczyć tylko to, co stanowi crème de la crème czeskiej stolicy, zdaj się na biuro podróży. Poświęcając chwilę na przejrzenie ofert, spokojnie znajdziesz touroperatora, który zapewni ci fajny wypoczynek i miłe wspomnienia. Jeśli do Pragi chcesz jechać na jarmark bożonarodzeniowy i świąteczne zakupy, nie wahaj się, bo w tym przypadku wyjazd z biurem podróży będzie idealnym wyborem. Jednak jeśli masz ambicję, by zobaczyć coś ponad standard, zanurzyć się w atmosferze zwyczajnej Pragi to biuro podróży raczej ci tego nie zagwarantuje.

Jarmark świąteczny w Pradze

Czy kupując wycieczkę do Pragi warto dopłacić za samolot?

Większość touroperatorów sprzedaje jedynie autokarowe wycieczki do Czech. Nieliczni mają w swojej ofercie wycieczki lotnicze do Pragi. Choć mamy do czynienia z blisko położonym krajem, wybór samolotu w niektórych przypadkach ma sens. Jeśli mieszkasz w południowej Polsce, z powodzeniem możesz wybrać autokar. Podróż nie będzie trwała długo, więc nie zdążysz się zmęczyć i stracić ochoty na zwiedzanie. Co innego, jeśli mieszkasz w Polsce centralnej lub północnej. Nieco dopłacić za samolot, bo kilkunastogodzinna podróż autokarem, może zmęczyć na tyle, że zwiedzanie przestanie być przyjemnością. Na city break do Pragi samolot jest idealny, a koszt takiej wycieczki mile cię zaskoczy.

Czy warto jechać z biurem podróży na objazdową wycieczkę po Czechach?

Tak. To ma sens. Jeśli jeszcze nie znasz tego kraju, nie masz silnie sprecyzowanych wymagań odnośnie tego, co chcesz zobaczyć, wyjazd zorganizowany przez dobre biuro podróży spełni twoje oczekiwania. Jeśli wolisz się skupić na podziwianiu widoków, prowadzenie auta nie jest twoim wymarzonym zajęciem, a słowa w stylu: winiety, korki, czy strefy parkowania budzą w tobie zdecydowaną niechęć, zdaj się na profesjonalistów. Jeśli chcesz poznać uroki czeskiej kuchni, bez stresu kosztować morawskich win czy czeskiego piwa tym bardziej wybierz wycieczkę objazdową.

Ołomuniec

Czy są miejsca w Czechach, gdzie lepiej jechać z wycieczką z biura podróży?

Choć może się to z pozoru wydawać dziwne, takie miejsca są. Zaliczyłbym do nich m.in. rezerwat Skalne Miasto Adršpach oraz niezwykle turystyczne miasta Český Krumlov i Kutná Hora. Zakup wycieczki do Skalnego Miasta Adršpach oszczędzi ci masę problemów z dojazdem i parkowaniem, a nie wpłynie negatywnie na to co zobaczysz, w porównaniu z wyjazdem indywidualnym. Český Krumlov i Kutná Hora to miasta w których rządzą turyści zorganizowani. W sezonie zapomnij o fajnym noclegu w rozsądnej cenie, jeśli przyjeżdżasz tam na własną rękę. A i przy zwiedzaniu wielu zabytków grupy zorganizowane mają pierwszeństwo.

Český Krumlov

Jaką wycieczkę wybrać?

Skoro zdecydowałeś się na wyjazd w formie zorganizowanej, pozostaje kwestia tego, jak spośród tych wszystkich ofert wybrać wycieczkę, która spełni twoje oczekiwania. Każde dobre biuro podróży ma w ofercie kilka typów wyjazdów. Na początek skup się na planie wycieczki. Przemyśl, czy proponowana trasa ci odpowiada. Wolisz zwiedzać miasta czy zamki? Preferujesz zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, a może oczekujesz dużej ilości czasu wolnego? Pamiętaj, że Czechy to nie tylko Praga. Nasi południowy sąsiedzi mają do zaoferowania znacznie więcej ciekawych miejsc. Wybierając wycieczkę objazdową na chłodno przemyśl, czy jesteś w stanie przetrwać taki intensywny wyjazd. Więcej nie zawsze znaczy lepiej, a między „zobaczyć” a „zwiedzieć” jest kolosalna różnica. Pamiętaj, że wycieczka wycieczce nie równa. Wykupując imprezę, spotkasz się z sytuacją, gdy dwie podobne oferty z dwóch różnych będą miały różne ceny. Czasami te różnica może być całkiem spora. Najtańsze wycieczki do Czech kupisz już za około 400 złotych, jednak pamiętaj, że dostajesz dokładnie to, za co płacisz. Niska cena powinna być dla ciebie znakiem ostrzegawczym. Dokładnie sprawdź, jakie świadczenia zawierają się w cenie wybranej imprezy. Zwróć uwagę na liczbę noclegów, standard hotelu, wyżywienie. Pamiętaj, że do kosztów wycieczki powinieneś doliczyć obowiązkowe opłaty na miejscu. Dobre biuro podroży uczciwie poinformuje cię o wszystkich dodatkowych kosztach. Zbyt atrakcyjna cena sugeruje, że organizator, zwłaszcza jeśli jest małym i nieznanym touroperatorem, mocno tnie koszty. Lepiej dopłacić nieco i oddać się w ręce renomowanego biura podróży, które ma ugruntowaną pozycją i zależy mu na dobrej opinii.

Gdzie wykupić wycieczkę?

Jak to zwykle bywa, najlepsze oferty są zazwyczaj u źródła, czyli w tym wypadku bezpośrednio u touroperatora. Decydując się na kupno wycieczki bezpośrednio na stronach internetowych biura podróży, masz dostęp do największej ilości ofert, gwarancję najlepszej ceny oraz zyskujesz szansę, by trafić na prawdziwą okazję, wybierając spośród ofert last minute.

Możesz też wykupić wycieczkę poprzez pośrednika, ale zazwyczaj to kiepski pomysł. Licz się z tym, że w cenie będzie zawarte wynagrodzenie pośrednika, a liczba ofert może być uboższa niż bezpośrednio u touroperatora. Poza tym nigdy nie masz pewności, czy pośrednik proponuje ci zakup najlepszej oferty, czy oferty na której zarobi najlepiej.

Nim kupisz wycieczkę…

Biznes turystyczny nie należy do łatwych i szczególnie dochodowych. Praktycznie co roku upada kilka małych, działających na małą skale biur podróży. Dlatego warto korzystać z usług firm dużych, o ugruntowanej pozycji na rynku. Jeśli chcesz zaryzykować, i wybrać niewielkie szerzej nieznane biuro, koniecznie sprawdź, czy działa legalnie. Możesz to zrobić przez internet w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych. Sprawdź też w bazie Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, czy biuro jest ubezpieczone i nie zostało objęte czasowym zakazem prowadzenia działalności. Bez względu na to, gdzie i od kogo kupujesz wycieczkę, zapłać kartą płatniczą. W razie problemów, dzięki procedurze charge back, masz możliwość odzyskania pieniędzy, jeśli pojawią się jakieś problemy.

Komentarze