Wypłata z bankomatu w Czechach – poradnik

Masz kartę wielowalutową, do niej pakiet bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów na całym świecie i uważasz, że świat darmowej gotówki leży u twoich stóp. Korzystasz, wypłacasz, a potem na wyciągu znajdujesz dodatkowe opłaty, których zgodnie ze zdrowym rozsądkiem wcale nie powinno być. Błąd systemu? Nie. Po prostu są bankomaty, których powinieneś unikać. Zawsze!

Na rynku pojawia się coraz więcej kart płatniczych, które pozwalają ograniczyć koszty podczas zagranicznych wyjazdów. Korzystamy z kart Revoluta, Curve, TransferWise i IgoriaCard oraz z bezpłatnych wypłat z zagranicznych bankomatów, oferowanych przez liczne banki. Jeśli my, jako posiadacze kart zaczynami zyskiwać to wiadomo, że ktoś gdzieś zaczyna tracić. Operatorzy bankomatów poszli po rozum do głowy, jak wyciągnąć więcej kasy i zawitała moda na surcharge, DCC oraz usługę kantor w bankomacie.

Czym jest surcharge?

Mówiąc najprościej jest to dodatkowa opłata pobierana przez właściciela bankomatu, a nie twój bank. Opłata bardzo zdradliwa, bo nie chroni cię przed nią nic. Ani pakiet bezpłatnych wypłat, ani totalne zero za wypłaty z zagranicznych bankomatów w TOiP twojego banku. Czemu? Ponieważ surcharge jest doliczana bezpośrednio do kwoty, którą wypłacasz.

Uważaj na surcharge w czeskich bankomatach

Na dzień powstawania tego tekstu, w Czechach surcharge stosuje trzech operatorów bankomatów – Moneta Bank, Česká spořitelna oraz Euronet. Wypłacając gotówkę w maszynach tych sieci musisz liczyć się z tym, że przy każdej transakcji zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami.

Ile wynosi surcharge?

W przypadku Moneta Bank jest to 195 CZK, Česká spořitelna doliczy sobie 125 CZK, a Euronet 99 CZK. Opłaty są stałe i niezmienne bez względu na wypłacaną kwotę.

Jak poznać, że bankomat chce doliczyć surcharge?

Na szczęście prawo chroni posiadaczy kart i informacja o pobieranej opłacie musi być wyświetlona przed bankomat, a posiadacz karty musi potwierdzić, że o opłacie został poinformowany. Jeśli wciśniesz przycisk „akceptuję” bankomat wypłaci gotówkę i obciąży cię opłatą. Jeśli wciśniesz „nie akceptuję” maszyna anuluje transakcję.

Jak uniknąć surcharge?

Rozwiązanie jest tylko jedno. Bardzo proste. Wybierz bankomat innej sieci. Opłaty surcharge na dzień 22.05.2019 nie pobierają bankomaty należące do pozostałych czeskich banków. Jednak to się może z czasem zmienić, więc za każdym razem wypłacając gotówkę uważnie czytaj komunikaty wyświetlane przez bankomat i nie potwierdzaj niczego bezmyślnie. Pamiętaj, że o swoje pieniądze musisz zadbać sam.

Wypłata z bankomatu w Czechach – poradnik

Komentarze

Leave a Comment