ZOO w Ołomuńcu

Zoo w Ołomuńcu nie należy ani do największych, ani do najładniejszych ogrodów jakie znajdziesz w Czechach. Mimo to, dzięki kilku atrakcjom warto je odwiedzić.

Ołomuniecki ogród zoologiczny położony jest nieco za miastem, w dzielnicy Svatý Kopeček, na malowniczym zalesionym wzgórzu. Choć zoo nie jest bardzo stare, bo działa od poło lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, przez lata było mocno niedoinwestowane, więc jakościowo nieco odbiega od nowoczesnych ogrodów. Sporo zwierząt wciąż siedzi w stalowych klatkach, wybiegi nie są tak duże jak w zoo Pradze czy w Zlínie. Jednak dzięki trwającym od kilku lat modernizacjom, ogród zyskuje co raz to nowe atrakcje.

Jedną z najciekawszych atrakcji zoo jest pawilon nietoperzy. W tym niewielkim budynku stworzono warunki podobne do tych, jakie panują w jaskiniach, w których żyją nietoperze. Zwierzęta nie są zamknięte, więc mogą swobodnie latać między odwiedzającymi. Jest to dość ciekawe doświadczenie, oświetlone czerwonym światłem, bezszelestnie latające nietoperze wyglądają dość niesamowicie.

Kolejnym ciekawym miejscem jest bardzo nowoczesny pawilon z terrariami i wybiegiem dla żyraf. Z górnego piętra pawilonu można z bliska przyjrzeć się żyrafim piszczkom, które są dosłownie na wyciagnięcie ręki.

View this post on Instagram

#halloween2015 #zoo #olomouc #olomouczoo #olomouc_city

A post shared by MkS (@mike.es.pl) on

Prócz tego w ołomunieckim zoo znajdziesz dużą ilość kotowatych. Niestety mniejsze zwierzęta pozamykane są w tradycyjnych niewielkich klatkach, więc momentami sprawiają nieco przygnębiające wrażenie.

Spore wrażenie robi wybieg dla wilków i niedźwiedzi. Jest to dość duża przestrzeń, dostępna dla zwiedzających od strony chodnika oraz z pomostów. W zoo mieszka spore stado wilków, które wieczorami dają przepiękne koncerty. Jednego z nich mieliśmy okazję wysłuchać w dwa lata temu w wieczór Halloween – po zmroku, oświetlone lampionami zoo wyglądało nieziemsko, a wycie wilków jeszcze bardziej wzmocniło aurę tajemniczości. Choć nie przepadam za tradycją Halloween, wtedy w zoo spędziłem naprawdę niesamowity wieczór. Śpiewające wilki możesz zobaczyć na filmach poniżej.

View this post on Instagram

#halloween2015 #zoo #olomouc #olomouczoo #olomouc_city

A post shared by MkS (@mike.es.pl) on

View this post on Instagram

#halloween #zoo #olomouc #olomouczoo

A post shared by MkS (@mike.es.pl) on

Na terenie zoo znajduję też całkiem pokaźna wieża widokowa, z której można popatrzeć na okolicę – teren samego zoo widać raczej kiepsko, ze względy na duże zadrzewienie terenu.

W zoo działają cztery punkty gastronomiczne, więc nie ma problemu, by coś przekąsić. Za to mało jest toalet – jedynie trzy i to umieszczone dość niedaleko siebie, więc by z nich skorzystać, czasami trzeba przejść przez całe zoo. O ile osoba dorosła da radę, tak z dziećmi bywa różnie, więc lepiej dmuchać na zimne i odwiedzić toalety zaraz po wejściu do zoo.

Najsłabszą stroną ołomunieckiego zoo jest parking, a właściwie parkingi. Te główny usytuowany jest zaraz przy wejściu do ogrodu. Niestety jego pojemność pozostawia wiele do życzenia i nie licz na to, że w pogodny weekend znajdziesz jakieś wolne miejsce. Dodatkowo droga dojazdowa do tego parkingu bywa pułapką, bo gdy jest korek, nie ma jak zawrócić. Pozostałe dwa parkingi usytuowane są jakieś 500 m od wejścia, w pobliżu przystanku autobusowego. Ich pojemność także nie powala, w dodatku obsługują także autokary wycieczkowe, więc i tam może być problem z wolnymi miejscami. Dlatego do zoo najlepiej przyjechać autobusem – linia #11 lub #111 z terminalu pod głównym dworcem kolejowym, średnio 4 kursy na godzinę podczas weekendów, czas podróży ok. 15 minut, cena biletu w jedną stronę 14 Kč.

 Moja ocena☆☆☆☆
AdresDarwinova 29, 779 00 Olomouc – Svatý Kopeček, Czechy
BiletyNormalny/ulgowy: 110 Kč / 70 Kč ; Płatność: gotówka, karta
Ilość czasuOkoło 2 – 2 godzin
Informacje☞WWW  Instagram Facebook YouTube

Komentarze

Leave a Comment