ZOO w Zlínie

Zoo kojarzy ci się ze smutnymi zwierzętami, zamkniętymi w małych klatach? Dość tego! Pojedź do Zlína, i odwiedź tamtejszy ogród zoologiczny. Gwarantuję, że te zoo zmieni twoje wyobrażenia!

Ogród zoologiczny koło Zlína położony jest w przepięknym zamkowym parku Lešná, założonym w 1805 roku. Samo zoo działa nieprzerwanie od 1948 roku, i jest drugim, pod względem ilości zwiedzających, ogrodem zoologicznym  na terenie Czech. Zlínskie zoo zajmuje obszar 48 ha, i jest domem dla ponad 1200 zwierząt.

Teren zoo jest mocno zadrzewiony, a to prawdziwe błogosławieństwo w czasie upałów Można tam jechać na cały dzień, trochę pochodzić, trochę odpocząć w cieniu, miło spędzić czas na łonie przyrody. Jest gdzie i co zjeść, w dodatku w rozsądnych cenach. Ilość dobrze utrzymanych toalet jest więcej niż zadowalająca, więc i z zaspokojeniem innych potrzeb też nie ma problemu. Są też atrakcje przygotowane z myślą o dzieciach – kilka placów zabaw, kolejka jeżdżąca po zoo.

Ekspozycja podzielona została geograficznie. Jest między innymi Afryka wraz z repliką typowej wioski, Ameryka, Amazonia, Australia, z otwartym wybiegiem dla kangurów, czy Japonia i typowy japoński ogród. Wybiegi dla zwierząt wkomponowane są w otocznie, a w większości przypadków zrezygnowano z tradycyjnych klatek. Na terenie ogrodu stoją liczne tablice z informacjami nie tylko na temat samych zwierząt, ale też z informacjami na temat kultury danego regionu. Prócz samego zoo, od kwietnia do października można wiedzieć także zamek.

Co mi się w zlínskim zoo podoba najbardziej? Chyba wybieg dla kangurów. Dość nietypowy, bo można wejść do środka i z bliska, nieraz z bardzo bliska, oglądać te ciekawe zwierzęta. To już druga próba takiej integracji zwiedzających ze zwierzętami. Pierwsza miała miejsce kilka lat temu, gdy otworzono „wyspę lemurów”. Eksperyment niestety się nie powiódł, doszło do kilku niegroźnych incydentów. Z jednej strony ludzie zachowywali się nieodpowiedzialne, karmiąc lemury czym popadnie, przez co kilka zwierząt skończyło u weterynarza. Z drugiej strony, lemury napadały na małe dzieci. Po incydencie, kiedy lemur wszedł do dziecięcego wózka, i za nic w świecie nie chciał wyjść, podjęto decyzję o likwidacji atrakcji. Nieco mnie to dziwi, bo w kilku innych zoo (choćby w Budapeszcie czy Gyor) tego typu wybiegi istnieją i dobrze się mają. Obecnie miejsce wyspy lemurów zajął japoński ogród. Uroczy, ale wolałem lemury. Wracając, do kangurów, pomysł się sprawdził, a wybieg jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w zoo. Ciekawy jest też pawilon imitujący dżunglę, w którym idąc poprowadzoną na kilku poziomach ścieżką, można zobaczyć krokodyle, ryby, węże, egzotyczną roślinność i ptaki. To chyba najbardziej klimatyczne miejsce, w całym ogrodzie zoologicznym.

Gdybym miał wybrać najfajniejsze zoo w Czechach, wahałbym się między ogrodem w Pradze, a tym w Zlínie. Oba obfitują w przeróżne atrakcje, jednak w gruncie rzeczy są zupełnie różne. Zaletą praskiego zoo jest jego wielkość, położenie i kolejka krzesełkowa. Jednak pod względem ekspozycji, jest dość tradycyjne i wiele tam klatek i krat. Zlínskie zoo jest mniejsze, jednak prezentuje zupełnie inne podejście – tu zwierzęta żyją na dużych wybiegach, jest bliższe naturze, przywiązano większą wagę do edukacji zwiedzających. Jest bardziej kameralnie i mimo dużej ilości odwiedzających, bez trudu można znaleźć ustronne miejsce, by usiąść i odpocząć. Jeśli lubisz tego typu atrakcje, nie możesz pominąć zlínskiegp zoo, choć z całą pewnością słowa „byłem w zoo w Zlínie” nie zrobią na większości osób takiego wrażenia, jak stwierdzenie „widziałem zoo w Pradze”. Jednak pamiętaj, że Czechy to nie tylko Praga, a mniej znane regiony tego kraju, nie raz pozytywnie cię zaskoczą.

Komentarze

Leave a Comment