ZOO w Pradze – praktyczny przewodnik

Zoo w Pradze nie pojawia się w programie wycieczek praktycznie żadnego biura podróży. A szkoda, bo praski ogród zoologiczny jest w ścisłej czołówce najfajniejszych zoo na świecie. Jeśli zwiedzasz Pragę indywidualnie to praskie zoo powinieneś koniecznie odwiedzić.

Informacje ogólne

Praskie ZOO zajmuje dość duży teren, na którym wytyczono blisko 10 km ścieżek, więc warto na zwiedzenie przeznaczyć cały dzień. Jeśli dysponujesz mniejszą ilością czasu, przyjmij za absolutne minimum czas zwiedzania w okolicach 4 godzin. W tym czasie zobaczysz większość atrakcji, jednak ominą cię: komentowane karmienie zwierząt, zabawa z fokami i jedzony w spokoju posiłek.

Wybiegi, pawilony, ekspozycje

Velemlokárium – salamandarium

Praskie zoo może pochwalić się unikatowym salamandarium w którym królują olbrzymie salamandry chińskie. Chlubą zoo jest Karlo, który liczy sobie 158 cm długości i waży ponad 31 kg. Jest on nie tylko największą salamandrą chińską, ale i największym płazem żyjącym na świecie. W velemlokárium żyje także chřestýšovec mangšanský, jadowity gatunek żmii pitnej, endemiczny dla prowincji Hunan i Guangdong w Chinach, odkryty całkiem niedawno, bo na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Praskie zoo, jako jedyne w Europie posiada żółwia indochińskiego, którego także można zobaczyć w salamandarium.

Praskie zoo – moja opinia

Ciekawostki związane z praskim zoo

Gaston, najsławniejsza uchatka w Republice

Pierwsze uchatki w praskim ogrodzie zoologicznym pojawiły się w 1934 roku. Aktor Vlasta Burian podarował zoo dwie uchatki kalifornijskie – Hýta i Batulę. W roku 1974 zoo zyskało uchatki patagońskie, a w 1991 uchatki południowoafrykańskie. Pierwszą uchatką południowoafrykańską był samiec Gaston, który doczekał się dziesięciu potomków. Z Gastonem wiąże się dość ciekawa i niestety smutna historia, dzięki której blisko 200 kg uchatka została prawdziwą legendą praskiego zoo.

Podczas powodzi, która nawiedziła Pragę latem 2002 roku, mocno ucierpiało także praskie zoo. Została wtedy zalana dolna cześć ogrodu. Uchatka wykorzystała okazję, że cała okolica stała się wielkim rozlewiskiem i przedostała się do Wełtawy, a następnie do Łaby. Z biegiem rzeki Gaston dopłynął do Ústí nad Labem, gdzie pracownikom tamtejszego zoo udało się go nakarmić. Niestety nie zdołano go złapać. Gaston popłynął dalej w kierunku Niemiec. 12 sierpnia 2002 roku niemieckie służby zoologiczne złapały Gastona w odległej o 300 km od Pragi miejscowości Lutherstadt Wittenberg. Jeszcze tego samego dnia usiłowano go przetransportować do praskiego zoo. Niestety w trakcie podróży Gaston zmarł ze stresu i wyczerpania. Brawurową ucieczkę i próby schwytanie Gastona śledziła cała Republika.

Nietypowy upominek z praskiego zoo

Jeśli chcesz przywieźć z Pragi oryginalny prezent, zajrzyj do znajdującego się w ZOO sklepiku z pamiątkami. Znajdziesz tam wiaderka ze… słoniowym nawozem! Dobrze, może pomysł, by z Pragi przywozić słoniową kupę jest nieco dziwny, jednak czasem warto wyjść poza schematy, a wiaderko takiego nawozu ucieszy każdego domorosłego ogrodnika bardziej, niż kolejny kubek czy magnes na lodówkę.

Dodatkowe atrakcje praskiego zoo

Wyciąg krzesełkowy

Praskie zoo jako jedynie w Republice może pochwalić się własnym wyciągiem krzesełkowym. Zbudowano go w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jako jedną z części większego projektu. W zamierzeniach kolej linowa miała przebiegać z Severního Mesta przez Zoo i Wełtawę na Vystaviste. Niestety jedynym odcinkiem wyciągu jaki zbudowano, jest ten na terenie zoo. Przejazd wyciągiem jest dodatkowo płatny i kosztuje 25 Kč za jazdę w jednym kierunku.

Karmienie zwierząt z komentarzem opiekuna

Dla łatwiejszej orientacji pozostawiam oryginalne nazwy pawilonów i wybiegów.
10.00 karmienie mrównika afrykańskiego – Africký dům
11.00 karmienie pingwinów – Pavilon tučňáků
13.00 karmienie waranów – Indonéská džungle (tylko w dni: 15.2.; 14.3.; 11.4.; 9.5.)
13.30 karmienie młodych waranów – Pavilon velkých želv (tylko w soboty)
14.00 karmienie kotowatych – Pavilon velkých kočkovitých šelem (tylko w soboty)
15.00 karmienie orangutanów – Indonéská džungle (tylko niedziele)

Zwiedzanie wybiegu z komentarzem

Dla łatwiejszej orientacji pozostawiam oryginalne nazwy pawilonów i wybiegów.
10.30 spotkanie ze słoniem – Údolí slonů
11.30 spotkanie z gorylem – Pavilon goril
12.30 spotkanie z salamandrą olbrzymią – Velemlokárium
13.00 tresowanie zwierząt– Rezervace Bororo
13.00 spotkanie z wielkim żółwiem – Pavilon velkých želv
14.00 spotaknie z płazami – Pavilon velkých kočkovitých šelem (tylko w niedziele)
15.30 spotkanie z żyrafą – Africký dům

Dziecięcy tramwaj

Od kwietnie do listopada, na terenie minizoo dzieci mogą się przejechać miniaturowym tramwajem. Jeden przejazd trwa trzy minuty i kosztuje 10 koron.

Produkcja papieru ze słoniowego nawozu

Od sezonu 2016 praskie zoo wzbogaciło się o kolejna atrakcję – warsztaty produkcji papieru ze słoniowego nawozu. Papiernia jest otwarta od marca do października. Udział w warsztatach kosztuje 70 koron od osoby.

Praskie zoo – informacje praktyczne

Gdzie zjeść w praskim zoo

Z praskiego ZOO z całą pewnością nie wyjdziesz głodny ani spragniony. Do wyboru masz cztery całoroczne restauracje: Restaurace Gaston; Restaurace Oceán; Gulab Restaurant; Hostinec Gočárův dům; oraz całoroczną cukiernię z kawiarnią Černohouska. W sezonie od kwietnia do października działa także 9 barów fast food: oraz kawiarnia. W alejkach postawiono sporą ilość automatów z napojami, kawą oraz drobnymi przekąskami, w których można zapłacić bilonem oraz kartą zbliżeniową.

Toalety w praskim zoo

Na terenie praskiego zoo działa 15 toalet, z czego 7 dostosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ile kosztuje wstęp do zoo w Pradze

Dorośli 250 Kč
Małe dzieci (od 0 do 3 lat) wstęp wolny
Dzieci (od 3 do 15 let) 200 Kč
Studenci (wymagana legitymacja ISIC) 200 Kč
Rodziny (2 dorosłych + 2 dzieci od 3 do 15 let) 800 Kč
Duże rodziny (2 dorosłych + 2 dzieci od 3 do 15 let) 800 Kč + 100 Kč za każde kolejne dziecko
Pies 100 Kč

Kasy zoo akceptują karty płatnicze oraz korony czeskie; brak możliwości płacenia w euro.
Ceny aktualne na rok 2020

Godziny otwarcia praskiego zoo

Zoo w Pradze otwarte jest każdego dnia bez wyjątku. W zależności od pory roku zmieniają się tylko godziny otwarcia.
marzec: 9.00 – 17.00
kwiecień, maj: 9.00 – 18.00
czerwiec, lipiec, sierpień: 9.00 – 19.00
wrzesień, październik: 9.00 – 18.00
listopad, grudzień, styczeń, luty: 9.00 – 16.00
wyjątki – 24 grudnia i 31 grudnia: 9.00 – 14.00

Jak dojechać do zoo w Pradze

Komunikacja miejska

ZOO w Pradze położone jest w odległej o 7 km od centrum, części zwanej Troja. Tego obszaru nie obsługują metro i tramwaje, jednak dojazd wcale nie jest trudny. Metrem linii C dojedziesz do stacji Nádraží Holešovice, a potem czeka cię 10-cio minutowa podróż autobusem linii 112. W godzinach otwarcia ZOO, autobus kursuje od 10 do 16 razy na godzinę. Linia obsługiwana jest taborem niskopodłogowym.

Samochód

Dojazdu do ZOO autem nie polecam. Co prawda parking na miejscu jest, jednak mocno oblężony i o miejsce trudno, poza tym płatny ok. 100 Kč.

Komentarze

Comments are closed.