ZOO w Pradze

„Zbyt daleko od centrum miasta. No i kto by na czas połapał tych wszystkich ludzi? To się zwyczajnie nie opłaca!” odpowiedziała mi znajoma przewodniczka, gdy zapytałem, czemu tak mało biur podróży organizujących wycieczki do czeskiej Pragi, ma w programie zwiedzanie ZOO. W sumie prawda. Zwiedzanie ZOO to dla touroperatora spore wyzwanie logistyczne, a dla przewodnika koszmar, biorąc pod uwagę jak niezdyscyplinowani potrafią być ludzie. Na całe szczęście Ty masz wybór – w końcu jesteś władcą swoich dróg i czasu – i nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś odwiedził jeden z najładniejszych ogrodów zoologicznych w Republice Czeskiej.

Praskie ZOO zajmuje dość duży teren, na którym wytyczono blisko 10 km ścieżek, więc warto je sobie zaplanować na cały dzień. Jeśli dysponujesz mniejszą ilością czasu, przyjmij za absolutne minimum czas zwiedzania w okolicach 4 godzin. W tym czasie zobaczysz większość atrakcji, jednak ominą cię: komentowane karmienie zwierząt, zabawa z fokami i jedzony w spokoju posiłek.

Nie będę się rozpisywał o tym, jakie gatunki zwierząt znajdziesz w praskim ZOO. Te informacje znajdziesz na stronach internetowych, podobnie jak orientacyjną mapkę ZOO. Powiem ci tylko, że z całą pewnością nie będziesz rozczarowany. Prócz licznych wybiegów i pawilonów (co ważne, czystych i zadbanych) w ZOO czekają cię też inne atrakcje. Na przykład wyciąg krzesełkowy, łączący dolną i górną część ZOO. Oczywiście trasę możesz pokonać pieszo, jednak jazda wyciągiem, zwłaszcza w dół pozwoli ci zobaczyć piękną panoramę miasta. Podobnie jak  postawiona na szczycie wzgórza, które zajmuje ZOO, drewniana wieża widokowa.

Z praskiego ZOO z całą pewnością nie wyjdziesz głodny ani spragniony. Do wyboru masz kilka barów (tylko gotówka), z całkiem przyzwoitym jedzeniem w rozsądnych cenach. Przy alejkach postawiono sporą ilość automatów z napojami, w których można zapłacić także kartą zbliżeniową. Skoro o jedzeniu i piciu mowa, na terenie ZOO jest dużo toalet, utrzymanych na cywilizowanym poziomie.

ZOO w Pradze położone jest w odległej od centrum, części zwanej Troja. Tego obszaru nie obsługują metro i tramwaje, jednak dojazd wcale nie jest trudny. Metrem linii C dojedziesz do Nádraží Holešovice, a potem czeka cię 10-cio minutowa podróż autobusem linii 112. W godzinach otwarcia ZOO, autobus kursuje od 10 do 16 razy na godzinę. Dojazdu do ZOO autem nie polecam. Co prawda parking na miejscu jest, jednak mocno oblężony i o miejsce trudno, po za tym płatny ok. 100 Kč.

Na koniec mała ciekawostka. Jeśli chcesz przywieźć z Pragi oryginalny prezent, zajrzyj do znajdującego się w ZOO sklepiku z pamiątkami. Znajdziesz tam wiaderka ze… słoniowym nawozem! Dobrze, może pomysł, by z Pragi przywozić słoniową kupę jest nieco dziwny, jednak czasem warto wyjść poza schematy, a wiaderko takiego nawozu ucieszy każdego domorosłego ogrodnika bardziej, niż kolejny kubek czy magnes na lodówkę.

 

Komentarze

Leave a Comment