Zwiedzanie elektrowni atomowej w Dukovanach

Jakie jest wasze pierwsze skojarzenie, gdy słyszysz hasło „energia atomowa”? Ja, i chyba większość osób z mojego pokolenia, automatycznie myślimy „Czarnobyl”. Pamiętam całkiem dobrze niepokój rodziców, zakaz zabawy na podwórku mimo prześlicznej wiosennej pogody i te kilkugodzinne wyczekiwanie pod gabinetem szkolnej pielęgniarki na porcję płynu Lugola. Byliśmy wtedy dostatecznie duzi, by zrozumieć, że stało się coś złego, ale za mali, żeby zrozumieć, o co tak właściwie chodzi. Szybko wśród nas zaczęły krążyć miejskie legendy, które w większości nie miały nic wspólnego z rzeczywistością, a jedynie potęgowały strach. Doskonale pamiętam, jak starszy brat mojego kolegi przekonywał nas, że to co wypiliśmy u szkolnej pielęgniarki było krwią robaków. No jak można było nie uwierzyć dorosłemu, czyli ósmoklasiście? Chyba się wtedy popłakałem, choć rzadko mi się to zdarzało… Krew robaków? Błeee… Mijały lata, skutków awarii w Czarnobylu na szczęście nie było widać, ani u mnie, ani u moich kolegów. Dziś podejrzewam, że znacznie wiekszą dawkę toksyn przyjmowaliśmy z pobliskiej, węglowej elektrociepłowni na warszawskich Siekierkach. W końcu kto w latach osiemdziesiątych myślał o filtrach na kominy? Nie zmienia to faktu, że po dziś dzień elektrownia atomowa wydaje mi się czymś lekko niebezpiecznym, niby bomba z opóźnionym zapłonem. Dlatego lekko nieufnie podszedłem do propozycji bliższego zapoznania się z elektrownią jądrową w czeskich Dukovanach niedaleko Brna.

W Republice Czeskiej działają dwie elektrownie atomowe – w Dukovanach oraz Temelinie. Obie należą do obecnego także i u nas, koncernu energetycznego CEZ. W sumie 1/3 energii zużywanej przez Czechów pochodzi z atomu, a w przyszłości udział ten się jeszcze zwiększy bo CEZ planuje rozbudowę elektrowni. Ponieważ energia atomowa budzi wiele kontrowersji, zarząd CEZ postanowił uruchomić przy każdej elektrowni tzw. punkty informacyjne. Można tam zapoznać się z budową i działaniem elektrowni od podszewki, jednak samej elektrowni, ze względów bezpieczeństwa (elektrowni, nie zwiedzających) zwiedzać nie można.

Wizytę w centrum informacyjnym zaczęliśmy od obejrzenia filmu o energii atomowej – trochę historii, trochę elementarnej wiedzy o tym, jak działają reaktory i elektrownia sam w sobie. Po filmie pracownica centrum oprowadziła nas po ekspozycji. Składa się na nią makieta elektrowni, model bloku energetycznego oraz model reaktora. Przy poszczególnych stanowiskach można obejrzeć bardziej szczegółowe filmy oraz multimedialne prezentacje, nasza przewodniczka dopowiadała sporo ciekawostek nie ujętych w prezentacjach.

Nie twierdzę, że po wizycie w elektrowni całkowicie wyzbyłem się nieufności, co do energii atomowej, jednak rzeczy, których się dowiedziałem pomogły mi rozwiać pewne wątpliwości. Podoba mi się droga obrana przez CEZ – zamiast robienia wielkiej tajemnicy, z czegoś, do czego większość ludzi ma bardzo mało zaufania, zastosowano politykę informacji i do pewnego stopnia transparentności. Fajnie, że z tego typu obiektów znikają tabliczki „zakaz fotografowania”, które powiedzmy sobie szczerze, w dzisiejszych czasach nie mają już najmniejszego sensu. Wizyta w centrum informacyjnym elektrowni w Dukovanach jest darmowa, bo jak stwierdziła przewodniczka, ludzie płacący rachunki za prąd mają prawo wiedzieć, skąd on się bierze, i CEZ nie musi na tym dodatkowo zarabiać.

Informacje o godzinach otwarcia centrum informacyjnego oraz szczegółowe wskazówki dotyczące dojazdu znajdziecie tutaj.

Elektrownia jądrowa Dukovany
Dukovany 269
675 50 Dukovany
GPS: 49°5’19.133″N, 16°8’42.854″E

Interaktywna mapa elektrowni Z pomocą dotykowego panelu można było wybrać obiekt lub proces – np. droga transportu paliwa –  do wyświetlenia na mapie. Model prętów paliwowych oraz kontener do ich przechowywania. Ciekawostka – pręty paliwowe nie zużywają się równomiernie. Sztab ludzi pracuje tylko nad tym, by wyliczyć optymalne położenie prętu w reaktorze. Relokacji dokonuje się raz w roku. Kolejna prezentacja dotycząca działania elektrowni. Interaktywny model reaktora i bloku energetycznego. A tak wygląda elektrownia od środka Kolejnych dziewięć powodów, dla których warto odwiedzić Czeską Republikę – różnego typu elektrownie CEZ udostępnione do zwiedzania.

Komentarze

Leave a Comment