O tym, że koleje w Czechach działają o niebo lepiej niż nasze, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Tabor lepszy, ceny niższe, obsługa bardziej przyjazna… jednak na tym nie koniec. České Drahy mają dla podróżnych dodatkowe udogodnienie w postaci aplikacji na smartfony. Aplikacji, o jakiej w Polsce możemy jedynie pomarzyć*.

Co takiego potrafi aplikacja Můj vlak? Generalnie jest w niej wszystko, czego potrzebujesz, włącznie z rzeczami, które nigdy by ci nie przyszły do głowy. Dzięki niej możesz zapomnieć o kolejkach do kas biletowych, czytaniu rozkładów jazdy, czy wsłuchiwaniu się w komunikaty na dworcu. Aplikacja powie ci gdzie jesteś, kiedy masz wysiąść, gdzie i do czego przesiąść oraz ile i z jakiego spóźni się twój pociąg. W dodatku korzystanie z niej jest bajecznie proste, a niesamowity user experience można podrównać jedynie z produktami spod znaku nadgryzionego jabłka.

Podstawowym zadaniem aplikacji Můj vlak jest wyszukiwanie połączeń i sprzedaż biletów. Połączenia można wyszukiwać w trybie „z punktu do punktu” albo z przesiadkami. Spokojnie można zaplanować trasę z choćby i z 8 przesiadkami (więcej podobno też, ale tego nie próbowałem). I na taką trasę od razu można kupić w aplikacji bilet. Wyszukując połączenia możesz podać konkretne wymagania np. podróż pociągiem z miejscem na rowery, w przedziale dla dzieci, kobiet lub inwalidów. Trasa może być zaplanowana z konkretną liczbą przesiadek, możesz też ustawić minimalny czas na przesiadkę. Super sprawa, gdy planujesz na którymś z dworców nieco dłuższy postój by coś zjeść lub się odświeżyć. Do tego wybór rodzaju pociągu… ale to już oczywista oczywistość. Chcesz jechać z Ostravy do Prahy przez Brno i Jihlave, z godzinnym postojem w Brnie, pociągami IC nie wymagającymi miejscówki oraz pospiesznymi wyższej jakości oraz rezerwacją miejsca na rower? Nie ma problemu. I wierz mi, że wyszukanie takiej trasy oraz zakup biletu, dzięki aplikacji, nie zajmie ci więcej jak 2 – 3 minuty. Kolejnym kliknięciem plan podróży możesz wysłać SMSem, e-mailem, opublikować na Facebooku lub dodać do systemowego kalendarza w telefonie. Szalone? Wcale nie, zwłaszcza, gdy kupujesz bilety dla siebie i grupy przyjaciół. Tak na marginesie, taki wypasiony bilet możesz kupić dla kogoś i wysłać drogą elektroniczną. Odbiorca biletu nie musi mieć ani aplikacji, ani nawet smartfona – konduktorowi wystarczy podać 6-cio znakowy kod biletu i pokazać dokument tożsamości. Łatwiej się nie da.

Dobrze, szaleństwo z kupowaniem biletów mamy za sobą. Teraz zajmiemy się pociągami. W aplikacji możesz wyszukać dowolny pociąg jeżdżący po Republice Czeskiej i sprawdzić jego trasę, numery peronów, przewidywane opóźnienia, rodzaj pociągu i zestawienie wagonów oraz tzw. usługi na pokładzie (klimatyzacja, wi-fi, gniazda 230 V lub USB, przedziały dla dzieci lub kobiet, miejsca na wózki i rowery itp.). Możesz też ustawić powiadomienie, gdy pociąg będzie zbliżał się do konkretnej stacji – świetna sprawa, gdy chcesz się chwilę zdrzemnąć lub boisz się, że czytając książkę, przegapisz swoją stację.

Na podobnej zasadzie możesz wyszukiwać dworce i przystanki. Dostępne są informacje na temat odjazdów i przyjazdów, lokalizacji stacji, usługach (kasy, informacja, poczekalnia, przechowalnia bagażu – to wszystko z godzinami otwarcia!) oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Dodatkowo możesz w aplikacji ustawić różne powiadomienia. Np. przypomnienie o przesiadce, o odjeździe pociągu, o wysiadaniu. Aplikacja powiadomi cię w przypadku opóźnienia pociągu lub awarii na danej trasie. Wszystkie informacje o remontach, naprawach czy wypadkach podawane są w bardzo szczegółowy sposób i aktualizowane w czasie rzeczywistym.

Minęły czasy, gdy aplikacje na smartfony były fanaberiami dla rozwydrzonej hipsterki. Oczywiście, że ważne są tabor, sieć połączeń i przystępne ceny biletów. Jednak na komfort podróży duży wpływ mają dostępność informacji oraz łatwość zakupu biletów. České Drahy udostępniając aplikację Můj vlak uczyniły podróż pociągiem jeszcze bardziej łatwą i przyjemną. Mówiąc szczerze, ja już nie wyobrażam sobie podróżowania bez tej aplikacji.

* W Polsce jeszcze przez wiele lat nie doczekamy się takiego narzędzia dla podróżnych. Do stworzenia tak kompleksowego produktu współpracę musiałby nawiązać przynajmniej trzy podmioty: PKP PLK, PKP InterCity oraz PolRegio oraz wymieniony zostać system rezerwacji i sprzedaży biletów.

 

Kategorie: transport