Wieża widokowa Drahy koło wsi Javorník u Velké nad Veličkou nie została wybudowana w jakimś arcyciekawym i ładnym miejscu. Jej konstrukcja także nie ujmuje oryginalnością. Jest atrakcją, którą można odwiedzić będą akurat w okolicy. Jechać specjalnie w te rejony dla samej wieży raczej nie ma sensu.

Lokalizacja Jihomoravský kraj, około 40 km na wschód od miasta Hodonín, na wzgórzu Drahy. Dojście lub dojazd samochodem do wieży prowadzi asfaltową drogą (około 1 km) na południe od wsi Javorník u Velké nad Veličkou. Można też dojechać pociągiem do przystanku Javorník n.Veličkou (trasa nr. 343 Veselí nad Moravou [CZ] – Nové Mesto nad Váhom [SK]).
GPS 48°51’34.099″N, 17°31’22.800″E
Konstrukcja Całkowicie drewniana konstrukcja, posadowiona na betonowym fundamencie. Na szczyt prowadzą wygodne schody z pomostami. Wieżę oddano do użytku w 2010.
Wysokość 19 m (360 m n.p.m.); na najwyższy poziom wieży prowadzi 106 stopni.
Widok Ponieważ wieża jest dość niska i wybudowano ją w dolince między okolicznymi wzgórzami, widać z niej jedynie dolinę Veličky oraz kilka szczytów Chřibů, pasma górskiego należącego do Karpat Środkowomorawskich.
Dostępność Cały rok, bez ograniczeń.
Cena biletu wstęp wolny
Informacje

Do wieży Drahy u Javorníku przyjechaliśmy, w ramach kolejowego wyzwania, pociągiem. Pokonaliśmy trasę Brno hl.n. – Veselí nad Moravou – Velká nad Veličkou – Javorník n.Veličkou zast., w sumie 109 km i 2h 26m jazdy, wliczając w to 2 przesiadki. Co ciekawe, na stacji Velká nad Veličkou przesiedliśmy się do pociągu kolei słowackich, obsługującego trasę Veselí nad Moravou w Czechach – Nové Mesto nad Váhom na Słowacji. W słowackim pociągu były oczywiście honorowane bilety kolei czeskich.

 

 

Kategorie: parki